
Leczenie małego cukrzyka
W Polsce praktycznie każde dziecko z rozpoznaną cukrzycą jest kierowane do szpitala. Skierowanie wypisuje lekarz rodzinny. Jest to podyktowane stanem klinicznym i samopoczuciem dziecka, które w momencie ujawnienia się choroby mogą być różne – często trudne do określenia bez dodatkowych badań. Wiele też zależy od wieku dziecka i ogólnego stanu jego zdrowia. Dodatkowo konieczna jest obserwacja dziecka przez opiekującego się nim lekarza diabetologa.
Leczenie cukrzycy – insulinoterapia
Właściwe leczenie cukrzycy powinno zapewnić dziecku:
- zmniejszenie niedogodności z powodu cukrzycy i dobre samopoczucie,
- prawidłowy rozwój psychoruchowy,
- prawidłowy rozwój emocjonalny,
- prawidłowo przebiegające dojrzewanie płciowe,
- zdobycie odpowiedniego wykształcenia w trakcie normalnej edukacji szkolnej,
- przygotowanie do założenia rodziny (edukacja dotycząca prokreacji),
- zapobieganie ostrym i przewlekłym powikłaniom cukrzycy.
Są trzy podstawowe zasady w leczeniu cukrzycy:
- Dobór odpowiednich dawek insuliny – jedyną terapią cukrzycy typu 1 jest regularne podawanie dziecku insuliny w zastrzykach. Bez insuliny z zewnątrz dziecko nie będzie w stanie przeżyć więcej niż kilka tygodni lub miesięcy (zależnie od fazy choroby). Sposób leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego dziecka.
- Stosowanie właściwej diety – wbrew powszechnie panującym oglądom żywienie w cukrzycy jest podobne do zasad prawidłowego racjonalnego żywienia osób zdrowych. Najważniejsze jest określenie dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jest ono ustalane indywidualnie dla każdego dziecka przez lekarza prowadzącego i dietetyczkę. Zależy przede wszystkim od wieku dziecka (wzrost, waga) i metody insulinoterapii.
Zapotrzebowanie energetyczne i na składniki odżywcze dzieci należy co pewien czas weryfikować. Jest to podyktowane ich ciągłym rozwojem.
Liczba posiłków również zależy od metody insulinoterapii, ale zazwyczaj jest to 5-6 posiłków dziennie, w tym są 3 posiłki główne.
Rodzice małego cukrzyka muszą umieć posługiwać się tabelami wymienników węglowodanowych, wartości odżywczych, umieć obliczyć kaloryczność potrawy. Tabele są dostępne na większości stron internetowych poświęconych cukrzycy. Ponadto każdy rodzic otrzymuje materiały edukacyjne (tabele) przy wypisaniu dziecka ze szpitala. Choć wydaje się to niemożliwe już po kilku tygodniach rodzice znają je niemal na pamięć i stają się ekspertami w dziedzinie żywienia swoich pociech. Jedynym rzeczywistym ograniczeniem w diecie jest więc konieczność wcześniejszego "zaplanowania" posiłku i dopasowania do tego odpowiedniej dawki insuliny. - Prowadzenie aktywnego trybu życia – w cukrzycy bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała małego cukrzyka gdyż nadwaga wpływa negatywnie na terapię. Dlatego oprócz diety zalecany jest regularny wysiłek fizyczny.
Zobacz też: Ile kosztuje cukrzyca typu 1? – wylicza Monika Zamarlik
Materiał został udostępniony przerz Klub Karolinka - adresowany do dzieci chorych na cukrzycę w wieku 3-7 lat i ich rodziców. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.karolinka.org