Invitro, inseminacja, mikromanipulacja to metory leczenia niepłodności. Dzięki nim możesz zajść w ciążę.

Chcę wreszcie zajść w ciążę!

Chociaż i ty, i twój mąż, od dawna jesteście gotowi, by zostać rodzicami, to wam się nie udaje. W takiej sytuacji jest więcej par, niż sądzisz, bo co piąta para w wieku 20–40 lat. Wiele nie poddaje się i postanawia się leczyć. Oto co możesz zrobić.
Invitro, inseminacja, mikromanipulacja to metory leczenia niepłodności. Dzięki nim możesz zajść w ciążę.

Staracie się, a ciąży jak nie było, tak nie ma? Bardzo często winien jest temu stres (czytaj: jak stres może opóźnić poczęcie). Jeśli jednak współżyjecie ze sobą bez zabezpieczeń, regularnie (dwa–trzy razy w tygodniu) przez co najmniej rok, a ty nie zachodzisz w ciążę, warto pójść do lekarza. Zaleci leczenie, np. in vitro, mikromanipulacje lub inseminację. – Działajcie w tej sprawie razem – radzi dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, ginekolog położnik, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności „Invicta” w Gdańsku.

Sprawdź różnice między bezpłodnością i niepłodnością

Spotkanie ze specjalistą

Jeśli ginekolog po rutynowych badaniach nie jest w stanie ustalić przyczyny problemów, skieruje cię na wizytę w specjalistycznej klinice. Termin zostanie wyznaczony między pierwszym a trzecim dniem cyklu, czyli podczas miesiączki. Zabierz ze sobą:
 • wyniki badań – wcześniej otrzymasz wykaz badań z podaniem dnia cyklu, w którym powinny zostać wykonane. Wyniki pokażesz lekarzowi, który zbada cię i wykona USG,
 • dokumentację medyczną z leczenia niepłodności i innych chorób.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Diagnostyka niepłodności

Na początku trzeba wykluczyć najczęstsze i błahe przyczyny niepłodności u was obojga. Potem przychodzi czas na skomplikowaną oraz kosztowną diagnostykę.
 • Co cię czeka. Lekarz sprawdzi, czy i kiedy jest jajeczkowanie, a także czy występują zaburzenia hormonalne. W określonych dniach cyklu oznaczane są hormony w surowicy krwi, a owulacja monitorowana jest na USG. Może też zlecić oznaczenie poziomów hormonów w odpowiedniej fazie cyklu, serię badań ultrasonograficznych oraz badanie HSG (uzyskanie obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rtg), by ocenić budowę macicy i drożność jajowodów.
   
 • Co czeka twojego partnera. Będzie musiał zbadać nasienie (najlepiej pobrać próbkę w klinice). Przez cztery–pięć dni trzeba zachować wstrzemięźliwość płciową, przez kilka tygodni unikać stresu, wysiłku, alkoholu, papierosów. Czasem wskazane jest też badanie USG, by wykluczyć nieprawidłowości. Przeczytaj też, jak przekonać mężczyznę do badania nasienia
   
 • Badanie dla dwojga. Czyli diagnostyka immunologiczna. Zdarza się, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i produkuje przeciwciała. Atakują one plemniki w szyjce macicy i je niszczą. Lekarz pobiera śluz z szyjki w ciągu siedmiu-dziewięciu godzin po stosunku. Sprawdza, czy są w nim żywe plemniki. Jeśli nie, zaleca odczulanie.

Leczenie niepłodności

Zdecydowana większość, bo 90 proc. przypadków niepłodności, wynika z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w budowie lub niedrożności jajowodów i problemów z jakością plemników.
 • Co cię czeka. Jeśli lekarz stwierdzi zaburzenia owulacji, zaleci ci przyjmowanie leków, które ją stymulują. Po wywołaniu owulacji (czytaj: owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz) w ciążę zachodzi 50–60 proc. kobiet. Dwie kreski na teście mogą pojawić się wskutek naturalnego poczęcia.
   
 • Co czeka twojego partnera. W zależności od problemu zostanie dobrana właściwa metoda leczenia. Mężczyznom podaje się preparaty hormonalne albo leki przeciwzapalne i antybiotyki w przypadku, gdy lekarz podejrzewa stany zapalne. Możliwe jest także leczenie operacyjnie.
Sprawdź, kiedy trudniej zajść w ciążę.

Wspomaganie

Jeśli dotychczasowe leczenie nie da efektu, można zastosować techniki wspomagające zapłodnienie: in vitro, mikromanipulację oraz inseminację.

In vitro

 • W jakich sytuacjach. Kiedy kobieta nie ma jajowodów lub są one niedrożne, gdy nie pękają pęcherzyki Graafa (nie wydobywają się z nich dojrzałe komórki jajowe), w ciężkich przypadkach policystycznych jajników, przy znacznej endometriozie, gdy nasienie ma mało ruchliwych plemników lub plemniki nie mogą wydostać się z jąder.
 • Na czym polega? Odbywa się w narkozie pod kontrolą USG. Specjalną igłą pobiera się komórki jajowe (ok. 10) z pęcherzyków Graafa. Trafiają one do specjalnego płynu odżywczego. Dodaje się do nich plemniki – najruchliwsze, prawidłowo zbudowane. Po ok. 18 godz. jajeczka są zapłodnione (u 60–80 proc. kobiet). Po 48–72 godzinach zarodki podaje się do macicy cewnikiem.
 • Przygotowanie. Zażywasz tabletki lub bierzesz zastrzyki hormonalne, by pobudzić jajniki do pracy.
 • Skuteczność. Pierwszy zabieg 30–40 proc. Potem wykorzystuje się zamrożone zarodki.
 • Ile kosztuje? 4000–7500 zł, stymulacja hormonalna przed 2000–3000 zł.
Sprawdź, komu przysługuje refundacja in vitro.

Mikromanipulacja

 • W jakich sytuacjach. Gdy przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny, tzn. plemniki partnera są tak słabe, że nie mogą przebić otoczki komórki jajowej i dostać się do jej wnętrza.
 • Na czym polega. Mężczyzna musi oddać nasienie. Jeśli nie ma w nim plemników, lekarz pobiera je wprost z jądra albo najądrza – zabieg w narkozie. Potem w laboratorium, pod mikroskopem, wybiera się te najsilniejsze i najbardziej wartościowe. Pobrane od ciebie jajeczko łączy z umieszczonym w mikropipecie plemnikiem. Reszta przebiega jak w metodzie in vitro.
 • Przygotowanie. Nie jest konieczne, poza typowym przygotowaniem do narkozy, o ile ten zabieg okaże się niezbędny.
 • Skuteczność. Ocenia się ja na 30–40 proc.
 • Ile kosztuje? 1000–1500 zł (plus koszt zapłodnienia in vitro).

Inseminacja

 • W jakich sytuacjach. Metodę tę stosuje się najczęściej wtedy, gdy śluz szyjki macicy niszczy plemniki partnera albo też są one za mało ruchliwe.
 • Na czym polega. Pod mikroskopem wybierane są najbardziej żywotne plemniki. Za pomocą cewnika i strzykawki umieszcza się je bezpośrednio w macicy lub jajowodzie (gdzie normalnie dochodzi do zapłodnienia). W razie potrzeby powtarza się to w kolejnych cyklach owulacyjnych.
 • Przygotowanie. W dniu twojego jajeczkowania partner oddaje nasienie do sterylnego pojemnika. Wcześniej robicie testy bakteriologiczne, na HIV, WR, WZW B i C.
 • Skuteczność. Szansa na ciążę podczas pierwszego zabiegu wynosi ok. 10 proc.
 • Ile kosztuje. 500–1000 zł (z monitorowaniem jajeczkowania).

Jestem w ciąży - co dalej?

Niezależnie od zastosowanej metody wspomagania ciąży przez dwa tygodnie po umieszczeniu zarodków w macicy trzeba prowadzić spokojny tryb życia, unikać sauny i gorących kąpieli. Potem powinnaś zgłosić się na badanie krwi, które wykaże, czy jesteś w ciąży. Aby zapobiec problemom z utrzymaniem ciąży, lekarze zalecają przyjmowanie przez trzy miesiące leków podtrzymujących. O tym, czy przyszła mama musi zachować szczególne środki ostrożności, np. zrezygnować z pracy, leżeć itp., decyduje ginekolog.

Zrób test: Czy dobrze przygotowałaś się do ciąży?
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy