GRY
 
 

Chcę wreszcie zajść w ciążę!

Chociaż i ty, i twój mąż, od dawna jesteście gotowi, by zostać rodzicami, to wam się nie udaje. W takiej sytuacji jest więcej par, niż sądzisz, bo co piąta para w wieku 20–40 lat. Wiele nie poddaje się i postanawia się leczyć. Oto co możesz zrobić.

Invitro, inseminacja, mikromanipulacja to metory leczenia niepłodności. Dzięki nim możesz zajść w ciążę.

Staracie się, a ciąży jak nie było, tak nie ma? Bardzo często winien jest temu stres (czytaj: jak stres może opóźnić poczęcie). Jeśli jednak współżyjecie ze sobą bez zabezpieczeń, regularnie (dwa–trzy razy w tygodniu) przez co najmniej rok, a ty nie zachodzisz w ciążę, warto pójść do lekarza. Zaleci leczenie, np. in vitro, mikromanipulacje lub inseminację. – Działajcie w tej sprawie razem – radzi dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, ginekolog położnik, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności „Invicta” w Gdańsku.

Sprawdź różnice między bezpłodnością i niepłodnością

Spotkanie ze specjalistą

Jeśli ginekolog po rutynowych badaniach nie jest w stanie ustalić przyczyny problemów, skieruje cię na wizytę w specjalistycznej klinice. Termin zostanie wyznaczony między pierwszym a trzecim dniem cyklu, czyli podczas miesiączki. Zabierz ze sobą:
 • wyniki badań – wcześniej otrzymasz wykaz badań z podaniem dnia cyklu, w którym powinny zostać wykonane. Wyniki pokażesz lekarzowi, który zbada cię i wykona USG,
 • dokumentację medyczną z leczenia niepłodności i innych chorób.
Redakcja poleca: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film
Na ustawę o leczeniu niepłodności czekało wiele polskich par. Określa ona między innymi zasady zapładniania in vitro oraz to, kto może z niego skorzystać. Sejm regulację przyjął, ale nie wiadomo, czy na pewno wejdzie ona w życie. O zapłodnieniu pozaustrojowym rozmawiamy z ginekologiem.

Diagnostyka niepłodności

Na początku trzeba wykluczyć najczęstsze i błahe przyczyny niepłodności u was obojga. Potem przychodzi czas na skomplikowaną oraz kosztowną diagnostykę.
 • Co cię czeka. Lekarz sprawdzi, czy i kiedy jest jajeczkowanie, a także czy występują zaburzenia hormonalne. W określonych dniach cyklu oznaczane są hormony w surowicy krwi, a owulacja monitorowana jest na USG. Może też zlecić oznaczenie poziomów hormonów w odpowiedniej fazie cyklu, serię badań ultrasonograficznych oraz badanie HSG (uzyskanie obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rtg), by ocenić budowę macicy i drożność jajowodów.
   
 • Co czeka twojego partnera. Będzie musiał zbadać nasienie (najlepiej pobrać próbkę w klinice). Przez cztery–pięć dni trzeba zachować wstrzemięźliwość płciową, przez kilka tygodni unikać stresu, wysiłku, alkoholu, papierosów. Czasem wskazane jest też badanie USG, by wykluczyć nieprawidłowości. Przeczytaj też, jak przekonać mężczyznę do badania nasienia
   
 • Badanie dla dwojga. Czyli diagnostyka immunologiczna. Zdarza się, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i produkuje przeciwciała. Atakują one plemniki w szyjce macicy i je niszczą. Lekarz pobiera śluz z szyjki w ciągu siedmiu-dziewięciu godzin po stosunku. Sprawdza, czy są w nim żywe plemniki. Jeśli nie, zaleca odczulanie.

Leczenie niepłodności

Zdecydowana większość, bo 90 proc. przypadków niepłodności, wynika z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w budowie lub niedrożności jajowodów i problemów z jakością plemników.
 • Co cię czeka. Jeśli lekarz stwierdzi zaburzenia owulacji, zaleci ci przyjmowanie leków, które ją stymulują. Po wywołaniu owulacji (czytaj: owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz) w ciążę zachodzi 50–60 proc. kobiet. Dwie kreski na teście mogą pojawić się wskutek naturalnego poczęcia.
   
 • Co czeka twojego partnera. W zależności od problemu zostanie dobrana właściwa metoda leczenia. Mężczyznom podaje się preparaty hormonalne albo leki przeciwzapalne i antybiotyki w przypadku, gdy lekarz podejrzewa stany zapalne. Możliwe jest także leczenie operacyjnie.
Sprawdź, kiedy trudniej zajść w ciążę.
Doładuj
Przeładuj