6 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Jak się leczy dziecko w łonie mamy?

Nieprawidłowości w rozwoju płodowym? Dzięki postępowi medycyny i leczeniu prenatalnemu twoje dziecko może urodzić się zdrowe. Dowiedz się, jakie wady można wyleczyć już w łonie matki.
6 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna
Dziś już nie zawsze trzeba czekać z rozpoczęciem leczenia maleństwa aż do momentu jego przyjścia na świat. Rozwój techniki ultradźwiękowej sprawił, że można bezpośrednio oglądać płód podczas badania ultrasonograficznego i wykryć ewentualne wady jeszcze przed narodzeniem.

Także inne badania prenatalne (amniopunkcja czy biopsja kosmówki) pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń metabolicznych u dziecka.
 

Pierwsze sukcesy w leczeniu płodu

Operacje płodu zakończone sukcesem zaczęto przeprowadzać na początku lat 80. ubiegłego wieku. W ten sposób leczy się wrodzoną przepuklinę przeponową, duże guzy płodu i przepuklinę-rozszczep kręgosłupa. Zabiegi takie wymagają współdziałania zespołu specjalistów: położnika, ultrasonologa, neonatologa, chirurga dziecięcego, genetyka, neurologa i kardiologa.

Decyzja o leczeniu dziecka w łonie matki, może zostać podjęta, gdy:
 • lekarze dokładnie poznali przebieg choroby dzięki seryjnym badaniom USG, a w badaniach eksperymentalnych ustalono jej mechanizm,
 • zalety i wady postępowania przedyskutowano z lekarzami-konsultantami,
 • rodzicom przedstawiono możliwie dokładnie oraz rzetelnie zalety i wady proponowanego postępowania.
Dzięki stale doskonalonym metodom diagnostycznym (znacznie lepsze aparaty USG, szersze zastosowanie rezonansu magnetycznego) staje się możliwe coraz wcześniejsze rozpoznawanie wad u jeszcze nienarodzonych dzieci. Natomiast postęp w dziedzinie techniki chirurgicznej (coraz precyzyjniejsze urządzenia optyczne i narzędzia chirurgiczne) umożliwia podejmowanie endoskopowego leczenia płodu (fetoskopia operacyjna), co zmniejsza ryzyko powikłań towarzyszących operacjom.
 
Redakcja poleca: Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]
Na temat badań prenatalnych w ciąży, także USG, krąży wiele mitów. Zobacz, na jakie pytania przyszłych mam o rozwój dziecka i przebieg ciąży muszą odpowiadać ginekolodzy. Opowiada dr Grzegorz Południewski.

Sposoby leczenia płodu

Przede wszystkim przyszłej mamie można podawać leki. Tak postępuje się głównie w przypadkach zaburzeń rytmu serca u nienarodzonego dziecka oraz niektórych zmian metabolicznych. Podawanie odpowiednich leków matce lub bezpośrednio do płynu owodniowego czy do krążenia płodu daje wówczas znakomite rezultaty. Inną metodą są zabiegi wykonywane pod kontrolą USG, np. w przypadku wady wrodzonej układu moczowego (zablokowany odpływ moczu).

Możliwe jest także przeprowadzanie transfuzji dopłodowych polegających na podaniu krwi bezpośrednio do układu krążenia maleństwa. Wykonuje się je w przypadku ciężko przebiegającego konfliktu serologicznego i w wypadku poważnej niedokrwistości dziecka.

Przeczytaj: Konflikt serologiczny – jak mu zapobiec


 

Operacje wewnątrz macicy

Obecnie coraz częściej, w uzasadnionych przypadkach, zastępuje się przedporodowe operacje chirurgiczne, polegające na częściowym wyjęciu płodu z macicy i chirurgicznej naprawie wady anatomicznej, zabiegami chirurgicznymi bez otwierania powłok brzusznych kobiety. Stosuje się przy tym precyzyjne urządzenia optyczne i chirurgiczne wprowadzane do wnętrza macicy, w okolice płodu. Tak leczy się niektóre wady układu moczowego oraz przepukliny kręgosłupa.

Wkrótce w operacjach takich będą pomagały lekarzom dziś jeszcze prototypowe roboty chirurgiczne. Są to zdalnie sterowane przez chirurga urządzenia pozwalające na bardzo precyzyjne ruchy w obszarze operowanym.

Gdy wada płodu nie wymaga leczenia prenatalnego, ale dziecko po porodzie może mieć kłopoty z oddychaniem ze względu na ucisk na drogi oddechowe, wykonuje się dwuetapową operację cięcia cesarskiego. Po wyjęciu dziecka, zanim zostanie przecięta pępowina, wprowadza się rurkę do tchawicy malucha, która umożliwia mu oddychanie. Następnie kontynuuje się operację cięcia cesarskiego. Dzięki temu unika się niedotlenienia noworodka tuż po porodzie.
 

Najnowocześniejsze metody leczenia płodu

Niektóre wrodzone zaburzenia metaboliczne u dziecka (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, wrodzony przerost nadnerczy) rozpoznaje się dzięki badaniom genetycznym (biopsja kosmówki, amniopunkcja w rodzinach o zwiększonym ryzyku) albo USG.

Podejmuje się również próby leczenia zaburzeń immunologicznych u płodu przez podawanie preparatów grasicy. Wielkie nadzieje budzą próby przeszczepu komórek macierzystych płodom z rozpoznanymi chorobami krwi czy wrodzonymi zespołami obniżonej odporności.
 

Gdzie szukać porady w dziedzinie leczenia płodu?

W Polsce problemami diagnostyki i leczenia wad płodu zajmuje się kilka ośrodków:
 • w Łodzi – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki,
 • w Warszawie: Klinika Położnictwa i Ginekologii AM przy ul. Karowej, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP przy ul. Czerniakowskiej, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka,
 • w innych ośrodkach akademickich również tworzone są zespoły zajmujące się wykrywaniem wad i leczeniem płodu.
Choroby, które można leczyć przed narodzeniem:
 • choroby utrudniające odpływ moczu,
 • guzy w klatce piersiowej,
 • przepuklina przeponowa,
 • guz okolicy krzyżowo-ogonowej,
 • wodogłowie,
 • zamknięcie dróg oddechowych,
 • płyn w klatce piersiowej,
 • wrodzone wady serca,
 • arytmia serca,
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
 • rozszczep wargi i podniebienia,
 • wady powłok brzusznych.
Sprawdź: Kwas foliowy przed ciążą – kiedy i ile brać
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy