ile żyją wszy na pościeli
fot. Adobe Stock

Ile żyją wszy na pościeli i jak się ich z niej pozbyć

Wszy żyją na pościeli do 2 dni. Po tym czasie zdychają. Jednak zanim czas je unieszkodliwi, mogą przenieść się na innego członka rodziny albo ponownie trafić na głowę, na której było już przeprowadzane odwszawianie.
Karolina Stępniewska
ile żyją wszy na pościeli
fot. Adobe Stock
Wszy mogą przeżyć w pościeli i na innych przedmiotach do 48 godzin. W ramach leczenia wszawicy trzeba więc zastosować odpowiedni preparat, który zlikwiduje żywe wszy, ułatwi usunięcie gnid z włosów, a także wyprać ubrania oraz pościel, z którymi dziecko miało kontakt w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszawicy.

Spis treści:

Ile żyją wszy i gnidy

Wesz do przeżycia potrzebuje głowy człowieka. Jeśli nawet zapodzieje się gdzieś na poduszce czy ulubionej przytulance dziecka, co zdarza się rzadko, w ciągu 48 godzin zginie. Żeby zminimalizować ryzyko, że po zastosowaniu szamponu na wszy dziecko znowu złapie w mieszkaniu te insekty, możesz też włożyć pościel, ubrania i pluszaki do suszarki elektrycznej lub je wyprać.
Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Jak pozbyć się wszy z pościeli

Najlepszym sposobem jest wypranie poszewek w najwyższej możliwej temperaturze. Trzeba wybrać program z temperaturą wody minimum 60 stopni. Bawełnianą białą pościel można nawet wyprać w 90 st. C. Pościel i odzież praną w temperaturze 40 stopni (nie wszystkie tkaniny i materiały dobrze zniosą wyższą temperaturę – sprawdź na metce!) warto po wysuszeniu wyprasować – już średnia (dwie kropki) temperatura żelazka zabije wszy i gnidy.

W jakiej temperaturze giną wszy

Jak już wspominaliśmy, wszy nie lubią niskich i wysokich temperatur. Giną zarówno w ujemnej temperaturze, jak i w tej przekraczającej 53,5 stopnia C. Dlatego skuteczną metodą zabijania tych wszy, które znalazły się poza głową dziecka, jest pranie skażonych pasożytami ubrań i pościeli. Rzeczy, które trudno wyprać, np. pluszaki, można włożyć na noc do zamrażalnika, a następnie delikatnie wytrzepać.

Jeśli chodzi o zabijanie wszy na głowie dziecka, można wykorzystać prostownicę do włosów i bardzo dokładnie „wyprasować’’ nią włosy. Temperatura prostownicy zabije zarówno wszy, jak i gnidy.

Dezynfekcja domu po wszach

Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu na wszy i wyczesaniu włosów dziecka specjalnym grzebykiem, trzeba zająć się domem, aby wytępić wszy, które przedostały się z głowy dziecka na inne przedmioty. Warto zastosować też produkty odstraszające wszy. Oto co powinnaś zrobić:
  • wypierz ubrania, ręczniki i pościel, z którymi dziecko miało styczność w ostatnich dniach,
  • odkurz mieszkanie, szczególnie w miejscach, w których dziecko mogło kłaść głowę (dywan, na którym się bawiło, sofa, na której leżało itd.),
  • sprawdzaj głowę dziecka codziennie,
  • powtórz aplikację preparatu na wszy po 7-10 dniach i jeszcze raz przeprowadź odwszawianie mieszkania.
 

Pamiętaj! Ludzkie wszy nie żyją na zwierzętach: nie ma obaw, że wasz królik, kot, pies czy chomik złapał wszy od dziecka! Czytaj więcej: Skąd się biorą wszy, jak się można nimi zarazić?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy