leczenie wypadania włosów i łysienia
fot. Fotolia

Tracisz dużo włosów? Sprawdź, czy medycyna może ci pomóc

Powody nadmiernego wypadania włosów mogą być różne, na szczęście medycyna umożliwia diagnozę problemu. Możliwy jest nawet przeszczep włosów!
Karolina Stępniewska
leczenie wypadania włosów i łysienia
fot. Fotolia
Od dłuższego czasu walczysz z wypadaniem włosów i zaczynasz martwić się, że wyłysiejesz, bo żadne preparaty nie zmniejszają u ciebie problemu utraty włosów? Jeśli używałaś wcierek, ampułek, odżywek i szamponów przeciw wypadaniu włosów, łykałaś suplementy i nadal nie ma poprawy, pora na wizytę u dermatologa i – co prawdopodobne – u endokrynologa. Specjalistyczne badania mogą pomóc ustalić przyczynę nadmiernego wypadania włosów, nie zawsze się to jednak udaje. Warto w takim wypadku odwiedzić również trychologa, lekarza, który zajmuje się problemami skóry głowy i włosów.

Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów?

Pamiętaj, że nawet na wypadanie włosów można coś zaradzić, przynajmniej częściowo, dzięki postępom medycyny. Niestety łysienie nie jest wyłącznie problemem mężczyzn. Oto 7 medycznych sposobów na wypadanie włosów:
  • Biopsja skóry głowy - badanie, które zaleca się w celu określenia rodzaju łysienia u kobiet i mężczyzn. Na czym polega biopsja skóry głowy? Lekarz pod znieczuleniem miejscowym pobiera fragment owłosionej skóry głowy i poddaje go ocenie histopatologicznej lub immunopatologicznej pod mikroskopem. Badanie trwa maksymalnie pół godziny, a wyniki otrzymasz po 10-14 dniach. Inne badania diagnostyczne w przypadku nadmiernego wypadania włosów to trichoskopia i trichogram.
  • Leki na wypadanie włosów i łysienie - w aptece dostaniesz wiele suplementów przeciw wypadaniu włosów, wspomagających pracę mieszków włosowych, jeśli jednak lekarz zdiagnozuje u ciebie łysienie androgenowe, przepisze ci któryś ze środków farmakologicznych zalecanych na to schorzenie (np. Loxon 2 lub 5%).
  • Antyandrogeny - specjalne preparaty, które blokują działanie androgenów, hormonów odpowiedzialnych za łysienie androgenowe. Są to preparaty zwierające m.in. progesteron, spironolakton (Aldactone), flutamid (Eulexin), finasteryd (Proscar), cymetydyna (Tagamet) i cyproteron (np. Androcur / Diane). Najbardziej skutecznymi preparatami o działaniu antyandrogenowym są stosowane doustnie w postaci tabletek finasterydy (np. Propecia, Proscar). - Leki te są skuteczne, ale muszą być stosowane systematycznie i przynajmniej kilka miesięcy, aby dostrzec rezultaty. Gdy je odstawimy, problem łysienia znów się pojawi, więc należy je stosować bez przerwy – mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.
  • Sulfasalazyna - pochodna kwasu aminosalicylowego. Jest lekiem o działaniu immunosupresyjnym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu zaburzeń autoimmunologicznych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby Leśniowskiego i Crohna). Lek stosowany jest np. w łysieniu plackowatym, u niektórych pacjentów notuje się całkowite cofnięcie choroby, u innych wzrost łysienia, u innych lek nic nie zmienia.
  • Laseroterapia - laseroterapia, np. technologią Capillus, jest jedną z najnowocześniejszych metod. Nośnikiem do działania lasera jest tu specjalna czapka, która wygląda jak czapka z daszkiem. Pacjent zakłada ją na 15-30 minut codziennie lub co drugi dzień i w ten sposób stymuluje wzrost mieszków włosowych. – Działanie urządzenia jest oparte na niskiej intensywności lasera, dlatego z powodzeniem może być stosowane podczas codziennych czynności, w domu, w drodze do pracy. Wiązki lasera zwiększają metabolizm komórek, usprawniają przepływ krwi na skórze głowy, odnawiają mieszki włosowe i stymulują je do naturalnego wzrostu. Jeśli chcemy wzmocnić i zagęścić włosy, jest to korzystne rozwiązanie – wyjaśnia dr Turowski.
  • Mezoterapia - nieinwazyjna metoda leczenia początkowych faz wypadania włosów: - Polega na mikroiniekcjach, czyli ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnie przygotowanymi preparatami m.in. na bazie witamin i składników odżywczych. Mogą to być również autogenne składniki np. komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe, pozyskane z krwi pacjenta, a następnie specjalnie odwirowane. Taki zabieg usprawnia krążenie krwi w skórze głowy, neutralizuje wpływ hormonu DHT, zmniejsza procesy zapalne oraz powoduje, że mieszki włosowe są lepiej "zakotwiczone" w skórze głowy – mówi lekarz. Dzięki mezoterapii możesz pobudzić wzrost włosów i zagęścić je.
  • Chirurgiczny przeszczep włosów - w ramach zabiegów chirurgii plastycznej, w przypadku dużego ubytku włosów, można nawet zdecydować się na operację przeszczepu włosów. Obecnie najpopularniejszymi metodami są metoda STRIP (FUT) oraz metoda FUE. Strip polega na wycięciu z tyłu głowy paska owłosionej głowy i wszczepienia go w okolice z ubytkiem włosów. Pozostaje widoczna blizna z tyłu głowy. FUE bazuje na przeszczepie pojedynczych mieszków włosowych.
Redakcja poleca: Jak młoda mama może zadbać o zniszczone włosy po ciąży i porodzie (film)
Nie możesz patrzeć na swoje włosy i od porodu spinasz je w kitkę? Nie pomagasz im w pielęgnacji. Agnieszka Górska, fryzjer i edukator marki Kevin.Murphy przekonuje, że dobry kosmetyk i szczere chęci mogą naprawdę zdziałać cuda.

Dla kogo przeszczep włosów?

- Z przeszczepów mogą korzystać mężczyźni oraz kobiety z problemem łysienia androgenowego, osoby z łysieniem pourazowym, na skutek wypadków, oparzeń, stanów zapalnych, po przeszczepach skóry głowy, pacjenci onkologiczni po radioterapii, chemioterapii, a nawet nastolatkowie z bliznami np. po operacjach neurochirurgicznych. Zabieg nie tylko likwiduje łysinę, ale także sprawdzi się u osób, które chcą zagęścić przerzedzone włosy np. u mężczyzn z lekkimi zakolami oraz u kobiet po menopauzie – mówi dr Turowski.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy