Leczenie zapalenia zatok
fot. StockAdobe

Jak skutecznie leczyć zatkane zatoki?

Niedrożne zatoki mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie twojemu dziecku., a jak pokazują badania, na zapalenie zatok choruje rocznie nawet 20 proc. dzieci. Sprawdź, jakie leczenie wybrać, by obyło się bez nawrotów choroby.
Milena Oszczepalińska
Leczenie zapalenia zatok
fot. StockAdobe
Kto choć raz miał zatkane zatoki, ten wie, jak uciążliwy jest to problem. Trudno się oddycha, z nosa cieknie katar i do tego bardzo boli głowa. A niewyleczone zapalenie zatok bardzo lubi powracać. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy, jak skutecznie leczyć zatoki i co pomaga w ich udrażnianiu. Sprawdź!

Jak leczyć zatoki?

Zatkanych zatok nie można nigdy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą przyczynić się do powstania ostrego lub nawet przewlekłego zapalenia zatok. Ostre zapalenie zatok, które trwa minimum 4 tygodnie, należy leczyć antybiotykowo. Przewlekłe zapalenie zatok może kwalifikować się do operacji, zwłaszcza gdy jego przyczyną są polipy w nosie lub krzywa przegroda. U dzieci częste zapalenia zatok mogą wynikać z przerośniętych migdałków. Wówczas należy je usunąć zabiegowo. Pamiętaj też o tym, że:
  • aby skutecznie uporać się z problemem zatkanych zatok, należy wybrać się do lekarza specjalisty – laryngologa;
  • choć istnieją preparaty, które można kupić w aptece bez recepty, są one pomocne wyłącznie w przypadku wczesnych, łagodnych zapaleń;
  • domowe sposoby, choć skuteczne, nie usuną problemu, a jedynie uśmierzą przykre objawy.
Zobacz też: Leki na katar polecane dla najmłodszych
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Domowe sposoby na zapalenie zatok

W udrażnianiu zatkanych zatok bardzo pomocne są:
  • inhalacje - wdychanie pary wodnej z dodatkiem soli, olejków eterycznych o zapachu eukaliptusa, majeranku, lawendy lub ziół, takich jak rumianek, mięta, szałwia;
  • płukanie zatok - zabieg dozwolony u dzieci powyżej 4 roku życia; irygację zatok wykonuje się przez wprowadzenie do zatok roztworu chlorku sodu, gotowe zestawy do jej wykonania dostępne są w aptekach;
  • ciepłe kompresy z soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece);
  • maści rozgrzewające - np. eukaliptusowa, kamforowa, rozmarynowa;
  • wdychanie świeżo startego chrzanu lub kminku, czosnku - mają właściwości udrażniające nos;
Należy jednak podkreślić, że domowymi sposobami nie da się całkowicie wyleczyć zapalenia zatok, a jedynie złagodzić nieprzyjemne objawy. Ich pomoc jest szybka, ale jedynie doraźna. Aby trwale uporać się z problemem zatkanych zatok, należy rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty.

Korzystanie z sauny przy chorych zatokach

Sauna ma bardzo korzystny wpływ na chore zatoki ze względu na to, że panuje w niej wysoka temperatura, a zatoki dobrze reagują na tzw. leczenie ciepłem. Najlepiej zdecydować się na saunę fińską i zaopatrzyć dodatkowo w olejki eteryczne, które wdychane dodatkowo jeszcze mocniej udrożnią nos. Dla wzmocnienia efektu warto też podczas pobytu w saunie założyć sobie na głowę kompres.


A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy