Ból brzucha lamblie
fot. Fotolia

Jak się leczy zatrucie salmonellą?

Salmonella wywołuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli zatrucie pokarmowe. Zatrucie to może być bardzo groźne, gdy z prowadzi do silnego odwodnienia organizmu. Niekiedy konieczna jest nawet hospitalizacja.
Dominika Bielas
Ból brzucha lamblie
fot. Fotolia
Zatrucie salmonellą nie jest trudno, dlatego szczególną uwagę powinnaś zwrócić na sposób przyrządzania posiłków, a także na higienę w kuchni. Bakterie salmonelli znajdują się przede wszystkim w mięsie i jego przetworach, w drobiu, jajach, rybach mleko, majonez, kremy z surowym jajkiem, kogel-mogel, lody, twaróg, sery twarde i topione, pasztety, pierogi, galaretki, a nawet zupy dla niemowląt (zawierające surowe żółtko). Warto jednak wiedzieć, że jeśli zakażony produkt znajduje się w lodówce z innym jedzeniem, a nie podlega on obróbce termicznej, będzie także zakażony np. owoc leżący obok skażonego jajka. Salmonellą można się także zarazić poprzez kontakt z zarażonymi zwierzętami albo ludźmi będącymi nosicielami, jeśli nie dbają oni o poprawną higienę rąk po wyjściu z toalety.

Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Do objawów zaliczamy mdłości, wymioty, biegunkę, ból brzucha, gorączkę i ogólne osłabienie. 

Leczenie zatrucia salmonellą

Ponieważ salmonella może szybko doprowadzić do odwodnienia, niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. W przypadku dorosłych zazwyczaj wystarcza węgiel leczniczy lub Smecta i elektrolity. Dużo płynów i lekka dieta. Jednak jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie przepisze antybiotyk. W przypadku małych dzieci, do odwodnienia może dojść szczególnie szybko, wiec trzeba się jak najszybciej zgłosić do szpitala. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Maluch najpewniej dostanie kroplówkę z elektrolitami i antybiotyk. Leczenie wspomaga się także probiotykami, które pomagają przywrócić odpowiednią florę bakteryjną.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Badania po przebytej chorobie

Po zakończeniu leczenia ponownie wykonuje się posiew. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy