GRY

Jak się leczy zatrucie salmonellą?

Salmonella wywołuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli zatrucie pokarmowe. Zatrucie to może być bardzo groźne, gdy z prowadzi do silnego odwodnienia organizmu. Niekiedy konieczna jest nawet hospitalizacja.
Ból brzucha lamblie
fot. Fotolia
Zatrucie salmonellą nie jest trudno, dlatego szczególną uwagę powinnaś zwrócić na sposób przyrządzania posiłków, a także na higienę w kuchni. Bakterie salmonelli znajdują się przede wszystkim w mięsie i jego przetworach, w drobiu, jajach, rybach mleko, majonez, kremy z surowym jajkiem, kogel-mogel, lody, twaróg, sery twarde i topione, pasztety, pierogi, galaretki, a nawet zupy dla niemowląt (zawierające surowe żółtko). Warto jednak wiedzieć, że jeśli zakażony produkt znajduje się w lodówce z innym jedzeniem, a nie podlega on obróbce termicznej, będzie także zakażony np. owoc leżący obok skażonego jajka. Salmonellą można się także zarazić poprzez kontakt z zarażonymi zwierzętami albo ludźmi będącymi nosicielami, jeśli nie dbają oni o poprawną higienę rąk po wyjściu z toalety.

Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Do objawów zaliczamy mdłości, wymioty, biegunkę, ból brzucha, gorączkę i ogólne osłabienie. 

Leczenie zatrucia salmonellą

Ponieważ salmonella może szybko doprowadzić do odwodnienia, niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. W przypadku dorosłych zazwyczaj wystarcza węgiel leczniczy lub Smecta i elektrolity. Dużo płynów i lekka dieta. Jednak jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie przepisze antybiotyk. W przypadku małych dzieci, do odwodnienia może dojść szczególnie szybko, wiec trzeba się jak najszybciej zgłosić do szpitala. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Maluch najpewniej dostanie kroplówkę z elektrolitami i antybiotyk. Leczenie wspomaga się także probiotykami, które pomagają przywrócić odpowiednią florę bakteryjną.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Badania po przebytej chorobie

Po zakończeniu leczenia ponownie wykonuje się posiew. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu.

Zobacz także:

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt