
Jak się leczy zatrucie salmonellą?
Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Do objawów zaliczamy mdłości, wymioty, biegunkę, ból brzucha, gorączkę i ogólne osłabienie.
Leczenie zatrucia salmonellą
Ponieważ salmonella może szybko doprowadzić do odwodnienia, niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. W przypadku dorosłych zazwyczaj wystarcza węgiel leczniczy lub Smecta i elektrolity. Dużo płynów i lekka dieta. Jednak jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie przepisze antybiotyk. W przypadku małych dzieci, do odwodnienia może dojść szczególnie szybko, wiec trzeba się jak najszybciej zgłosić do szpitala. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Maluch najpewniej dostanie kroplówkę z elektrolitami i antybiotyk. Leczenie wspomaga się także probiotykami, które pomagają przywrócić odpowiednią florę bakteryjną.Badania po przebytej chorobie
Po zakończeniu leczenia ponownie wykonuje się posiew. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu.Zobacz także: