leczenie zęba, dziecko u stomatologa
fot. Fotolia

Jak leczyć zęby dziecka – czy na pewno to wiesz?

Nie, nie będzie o tym, że dziecko musi regularnie szczotkować zęby i chodzić do stomatologa, bo to akurat wiedza powszechna (choć, niestety, nie zawsze stosowana). Postaramy się za to podrążyć temat. Bo czy wiesz np. dlaczego nie lakuje się jedynek i co zrobić, gdy dziecko wybije sobie ząb?
Aleksandra Sokalska
leczenie zęba, dziecko u stomatologa
fot. Fotolia
Wydawać by się mogło, że masz w małym palcu wiedzę na temat dziecięcych mleczaków. Tymczasem okazuje się, że razem z wyrastaniem kolejnych ząbków, pojawiają się nowe niewiadome. 

Od kiedy dziecko może używać pasty do zębów dla dorosłych?

Przyjmuje się, że dziecko może używać pasty do zębów od momentu wyrznięcia się pierwszego zęba stałego. 
Redakcja poleca: Fluoryzacja - jak często ją robić dziecku?
Co ot jest fluoryzacja i jak często robić ja dziecku? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

Po co w przedszkolu organizuje się fluoryzację?

Dlatego, że to jedna z najlepszych i najprostszych metod profilaktycznych. Dziecko myje mleczne ząbki specjalnym preparatem podnoszącym odporność szkliwa na próchnicę. Po takim szczotkowaniu nie płucze buzi i w ten sposób przedłuża dobroczynne działanie substancji. 

Co zrobić, gdy mleczak się psuje?

Koniecznie trzeba iść do dentysty, który najprawdopodobniej zaplombuje ząbka. Oczywiście, jeśli dziecko na to pozwoli. Gdy mały pacjent jest bardzo niecierpliwy, można zęba lapisować, ale to jedynie półśrodek (bo nie likwiduje próchnicy, tylko zatrzymuje dalszą jej inwazję). Polega na pokryciu miejsca zaatakowanego próchnicą specjalnym preparatem – lapisem. Ujemnym efektem jest ciemne przebarwienie w miejscu położenia lapisu. 
Najlepszą metodą pozbycia się próchnicy jest zaplombowanie chorego ząbka. Dentysta może założyć dziecku plombę chemoutwradzalną (amalgamat w kolorze srebra) albo światłoutwardzalną (o barwie zęba lub kolorową). W gabinetach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia amalgamaty są zakładane bezpłatnie, natomiast za plombę światłoutwardzalną trzeba dopłacić.  

Zobacz też: 4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki

Czy zęby mleczne mogą boleć?

Oczywiście! Są przecież unerwione. Jeśli próchnica zaatakuje ząb, zaczyna on pobolewać. Nie można zatem wmawiać dziecku: „Nie przesadzaj, na pewno aż tak strasznie nie boli".

Które ząbki lakuje się i czy warto to robić?

Lakowanie polega na pokryciu bruzd w zębach specjalnym preparatem w formie mleczka, które zawiera fluor. Następnie dentysta miejsca zalania utwardza światłem UV i sprawdza za pomocą kalki, czy w tym punkcie ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Mleczko wypełnia bruzdy, a więc jest stosowane tylko w tych ząbkach, które je posiadają (u trzonowców i zębów przedtrzonowych). Warto lakować zęby dziecka, bo właśnie w bruzdach zbiera się najwięcej bakterii, które mogą wywołać próchnicę. Trudniej też te miejsca dziecku dokładnie wyczyścić szczoteczką.

Dziecku, które wcześnie ząbkowało, wcześniej zaczną wypadać mleczaki?

Rzeczywiście dość często tak się dzieje, ale nie jest to żelazna zasada. Są dzieci, którym pomimo wczesnego ząbkowania, mleczaki wypadają dość późno. Nawet jeśli dziecko zaczyna zmieniać garnitur zębów wcześnie, nie powinien to być powód do niepokoju. 

Co zrobić, gdy mleczak już od jakiegoś czasu chwieje się, ale nie chce wypaść?

Aby ułatwić nowemu ząbkowi przebicie się, korzenie mleczaka powoli rozpuszczają się. Dlatego zaczyna się on chwiać. Wypada dopiero wtedy, gdy nowy ząb jest już przygotowany do wyjścia. Póki zatem mleczak jedynie rusza się, nie trzeba go na siłę usuwać, bo i tak to nie przyspieszy pojawienia się zęba stałego. 
Trochę inna sytuacja jest jednak wtedy, gdy wydaje ci się, że stały ząb próbuje się przebić obok mleczaka. Wtedy trzeba pójść z dzieckiem do stomatologa. Jeśli on potwierdzi twoje przypuszczenia, usunie mleczny ząb, by ten stały mógł dalej prawidłowo rosnąć. 

Czy wiesz: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

A jeśli ząb nadal krzywo rośnie?

Dentysta może zalecić wykonywanie przez dziecko ćwiczeń, które ułatwią nowemu ząbkowi wpasowanie się w dobre miejsce. Zazwyczaj wystarczy codziennie 5 minut wypychania zęba językiem. Często jednak ząbki w czasie wzrostu nie wychodzą całkiem prosto. Dopiero na koniec ustawiają się w prawidłowej pozycji. W tej kwestii lepiej jednak zawsze skonsultować się ze stomatologiem.

Jak długo może wyrastać nowy ząb?

Ideałem jest, gdy po wypadnięciu mleczaka w tym miejscu zaraz pojawia się stały. Czasem jednak dawno już zapomniałaś o starym ząbku, tymczasem nowego w ogóle nie widać. Mali rekordziści czekają na niego czasem nawet rok! Po tym czasie jednak powinnaś skonsultować się z dentystą, który sprawdzi, czy w dziąśle znajduje się zawiązek zęba stałego. Jeśli go nie ma, trzeba skonsultować się z ortodontą (on zdecyduje, czy trzeba wstawić dziecku sztuczną protezę zęba).  

Co robić, gdy dziecko wybiło mleczaka?

Jeśli tamten już i tak się chwiał, nie powinnaś się zbytnio przejmować. Gdy jednak ząb był jeszcze mocno osadzony, powinnaś pojechać jak najszybciej z wybitym mleczakiem do stomatologa (włóż ząbek do czystego pojemnika z mlekiem lub zawiń w nasączoną solą fizjologiczną gazę). Gdy dotrzesz do gabinetu w ciągu 2-3 godzin, dentysta wsadzi mleczaka na swoje miejsce i przymocuje do zębów sąsiednich (specjalną szyną), by dobrze osadził się tam na nowo. Na szczęście tkanki i kości dziecka tak szybko się odbudowują, że najczęściej ząbek bez problemu przyjmuje się i szynę po pewnym czasie można zdjąć. Jeśli mleczaka nie wstawi się na miejsce, mogą powstać problemy z prawidłowym wyrzynaniem się zęba stałego (może on zacząć później wychodzić albo pojawia się w innym miejscu). W takiej sytuacji często potrzebna jest opieka ortodonty. 

A jeśli po uderzeniu ząb jedynie kiwa się?

Wtedy także trzeba skonsultować się ze stomatologiem. Mogło bowiem dojść do zerwania pęczka naczyniowo-nerwowego (ząb staje się martwy). Jeśli tak, dentysta co jakiś czas będzie musiał sprawdzać, w jakiej kondycji jest ząbek (czy np. nie doszło do stanu zapalnego albo nie zaatakowała go próchnica).

Czytaj też: Próchnica atakuje sześciolatków
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy