zapytajnik5.jpg

Borowanie bez bólu

Leczenie zębów nie musi boleć, dzięki znieczuleniu. Jednak czy mogą z niego korzystać przyszłe mamy?
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Od kilku dni pobolewa mnie ząb, ale nie wiem, czy mogę leczyć w znieczuleniu. Zawsze bałam się bólu u dentysty i nie wyobrażam sobie borowania bez zastrzyku. Czy moje dziecko na tym nie ucierpi? Beata z Żywca

Przyszła mama może leczyć zęby w znieczuleniu. Stomatolog powinien tylko wiedzieć o tym, że jest Pani w odmiennym stanie, należy mu o tym powiedzieć na początku wizyty albo jeszcze podczas umawiania się na nią, ponieważ nie każdy rodzaj znieczulenia będzie dla Pani odpowiedni. To, które poda, nie powinno zawierać adrenaliny, bo stwarza ona ryzyko wywołania skurczów. W pierwszym trymestrze nie stosuje się również gazu rozweselającego. Doradzałabym, by nie zwlekać z wizytą u dentysty, jeśli chodzi o ból zęba w ciąży. Bakterie z chorego zęba mogą przedostać się do organizmu i przez łożysko dotrzeć nawet do dziecka.

Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy