kobieta, stomatolog, dentysta
fot. Fotolia

Dlaczego trzeba wyleczyć zęby przed ciążą?

Jeśli planujesz zajść w ciążę, na listę spraw do załatwienia wpisz leczenie zębów. Dlaczego to jest takie ważne, tłumaczy Konrad Zarod, lekarz dentysta, właściciel gabinetu "Alchemia Uśmiechu" w Warszawie.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: Konrad Zarod
kobieta, stomatolog, dentysta
fot. Fotolia
Chciałabym zajść w ciążę, powoli się do tego przygotowuję. Biorę kwas foliowy, jem zdrowo i więcej się ruszam. Dowiedziałam się też, że warto przed ciążą zadbać o zęby. Dlaczego ich leczenie jest takie ważne? Ewa

Zdrowe zęby to podstawa planowania ciąży, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, niewyleczone zęby, stan zapalny jamy ustnej utrudniają zajście w ciążę. Po drugie, mają negatywny wpływ na organizm ciężarnej kobiety, a tym samym na płód. Warto pamiętać, że za próchnicę odpowiadają bakterie, które mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej.

Gdy zęby nie są leczone, bakterie próchnicze dostają się do krwi (m.in. przez chore dziąsła – stan zapalny dziąseł powoduje np, kamień i osad), krążą w całym organizmie kobiety, przenikają też do krwioobiegu dziecka. Tym samym mogą być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, np. przedwczesnych skurczy, rozwierania się szyjki, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Takie stany zapalne są obciążeniem dla organizmu, bo ten zamiast "dbać" o płód, musi walczyć z bakteriami w jamie ustnej.

Wpływ ciąży na stan zębów

Niestety, ciążowe hormony nie sprzyjają zębom. Wiele przyszłych mam skarży się na dziąsła, które są w tym okresie rozpulchnione, przekrwione, bardzo drażliwe. Wpływa to na odpowiednią higienę jamy ustnej. W sumie trudno się dziwić, gdy boli, unika się długiego i dokładnego czyszczenia zębów. Między innymi dlatego ciężarne częściej chorują na próchnicę, zapalenia dziąseł czy paradentozę. Lepiej zatem nie zostawiać leczenia zębów na czas ciąży,  zrobić wszystko, by ograniczyć jej negatywne skutki na stan jamy ustnej. Co nie znaczy, że będąc w ciąży, nie warto chodzić do dentysty.
Uwaga! Co do wybielania zębów w trakcie trwania ciąży – odradzam. Nie ma wiarygodnych badań o wpływie tego zabiegu na płód, więc po co ryzykować?
Zobacz też: Wybielanie zębów metodą Beyond
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Prześwietlenie zębów – zdecydowanie przed ciążą

W moim gabinecie jednym z elementów badania oraz postawienia prawidłowej diagnozy jest wykonanie pantomogramu, tzn. zdjęcia rentgenowskiego wszystkich zębów. Nie można, z oczywistych przyczyn, wykonać go u kobiety w ciąży. Natomiast zdjęcie takie wykaże wszelkie nieprawidłowości zębów, obecną próchnicę oraz stany zapalny toczące się w kościach szczęki i żuchwy. Jeśli kobieta chce zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka, powinna najpierw zadbać o zdrowie swoich zębów.

ZOBACZ TEŻ:
Konrad Zarod
Konsultacja: Konrad Zarod

Lekarz dentysta. Zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji. Właściciel gabinetu Alchemia Uśmiechu w Warszawie, w którym przyjmuje dzieci i dorosłych (www.alchemiausmiechu.pl).

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy