Wcześniak w inkubatorze
fot. Fotolia

Ciężarna nie chciała usunąć guza mózgu, bo bała się o dziecko

Po namowach lekarzy pozwoliła uratować życie swoje i swojego dziecka. Właśnie na świat przyszedł jej synek.
Dominika Bielas
Wcześniak w inkubatorze
fot. Fotolia
W ciąży często kobieta czuje się inaczej. Czasem pewne problemy z samopoczuciem czy zdrowiem przypisuje się odmiennemu stanowi, na szczęście dzięki czujności lekarzy mieszkanka Legnicy trafiła do szpitala. Kobieta dowiedziała się, że ma guza mózgu w 20.tygodniu ciąży. Lekarze nie mieli wątpliwości, że konieczna jest natychmiastowa operacja. 27-latka w obawie o zdrowie dziecka nie chciała się jednak na nią zgodzić. Lekarze mieli niełatwe zadanie, by przekonać ciężarną, ale się udało! 

Matczyny lęk o dziecko

Każda mama boi się o swoje dziecko, nawet jeśli jest ono jeszcze w jej łonie. Instynktownie kobieta przestaje często myśleć o sobie i skupia się na maluszku. Tak i było w tym przypadku. Kobieta tak bardzo bała się, że operacja może zaszkodzić dziecku, że nie chciała się na nią zgodzić. Lekarze natomiast próbowali walczyć o jej życie, ale i życie dziecka. Dopiero po namowach psychiatry udało się przekonać 27-latkę do operacji. 
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Trudne zadanie, ale nie niewykonalne

Zazwyczaj operacje usunięcia guza mózgu trwają wiele godzin, ze względu na zdrowie maluszka lekarzom zależało, by operacja trwała jak najkrócej. Choć taka operacja wymaga precyzji i czasu, lekarzom udało się ją zrobić w zaledwie 2 godziny. Kobieta jednak ze względu na ciążę nie mogła zostać poddana dalszemu leczeniu. Po 10. tygodniach od operacji, gdy maluszek wystarczająco podrósł, wykonano cesarskie ciecie. Chłopczyk urodził się w 30. tygodniu ciąży, wg lekarzy wcześniak rozwija się poprawnie i ma dobre rokowania. Wkrótce kobieta rozpocznie radioterapię.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy