Lego Duplo
fot. Lego Duplo

Jak bawiłam się z córką w koniki? Nasz test zestawu z kucykami Lego Duplo

Wszystkie dzieci lubią bawić się klockami i wszystkie maluchy uwielbiają kucyki. Moja niespełna 4-latka na pewno! Od zawsze kocha koniki i to miłością wielką. Bawiłyśmy się wspólnie najnowszym zestawem Lego Duplo „Stajnia z kucykami” i przedstawiamy wam nasze wrażenia.
Weronika Zagojska
Lego Duplo
fot. Lego Duplo

Lego Duplo Stajnia dla kucyków 10868 to zestaw, który składa się z aż 59 elementów. Wśród nich znajdziecie 2 figurki dzieci Lego Duplo oraz 2 figurki kucyków. Dzięki budowaniu stajni z klocków można odgrywać realistyczne scenki ze stajni, np. czesać kucyki zgrzebłem (szczotką), karmić je siankiem lub wyobrażonym owsem albo marchewkami z paśnika i napoić je wodą z wiadra. Budynek stajni można łatwo zbudować lub zmodyfikować. Wśród elementów jest też sterta jabłek, widły, klocki siana, łopata oraz klocki z nadrukiem latarni, wiszących akcesoriów jeździeckich typu uzdy. Cały zestaw zaciekawi z pewnością każdego przedszkolaka, a dziecko kochające koniki, nawet mniejsze, na pewno będzie zachwycone.

Dzięki klockom dzieci wzmacniają swoje umiejętności motoryczne (klocki są dopasowane do małych paluszków i łatwo je łączyć oraz rozdzielać), ale także poznają świat, uczą się empatii oraz opieki nad zwierzętami. Dzięki temu także rozwijają swoją wyobraźnię i uczą obowiązkowości.

Po co nam kolejny zestaw Lego Duplo?

Kiedy zestaw klocków Duplo z kucykami do nas trafił, nie byłam jakoś specjalnie entuzjastycznie nastawiona. Dlaczego? Bo miałyśmy już kilka takich zestawów. Niektóre z nich nie były związane z zainteresowaniami mojej córeczki lub dotyczyły jakichś niezwiązanych z naszym życiem scenek. Owszem, pobawiłyśmy się trochę na samym początku, ale jakoś nie wracałyśmy do nich później. Przede wszystkim to rodzic musiał się tutaj mocno angażować – opowiadać, wymyślać zabawy i tłumaczyć dziecku, o co chodzi. Wolę czasem mniej się przy zabawie namęczyć...

Kucyki Lego to był strzał w dziesiątkę!

Z zestawem z kucykami stało się zupełnie inaczej. To była po prostu miłość od pierwszego wejrzenia, ponieważ moja córka kocha kucyki. Natka jeździła już na konikach i zawsze wzbudzają w niej wiele emocji. Chce mieć nawet cały pokój udekorowany konikami! Jak tylko jesteśmy gdzieś, gdzie można kupić baloniki, córeczka zawsze wybiera wielkiego brązowego konia. Ten zestaw po prostu od razu jej się spodobał.
Klocki Lego Duplo Stajnia z kucykami 10868

Hitem szufla – nauka sprzątania i temat tabu w jednym!

Już pudełko wzbudziło u dziecka ekscytację, bo widać na nim wyraźnie koniki. Przy budowaniu stajni z klocków trochę musiałam jeszcze pomagać. Ale to raczej rozemocjonowanie miało na to wpływ. Natalia tym razem wcale nie pytała mnie o każdą postać, tylko od razu przeszła do zabawy i sama relacjonowała i opowiadała historyjki. Albo mówiła mi co mam robić. Niczym reżyserka. Oczywiście największą radość wzbudziły figurki kucyków, nad stertą jabłek zastanawiałyśmy się chwilę co to też może być. To też była wspaniała zabawa – wymyślanie przeznaczenia tajemniczego elementu. Oczywiście szczotka do końskiej sierści od razu poszła w ruch.

I okazało się, że jest jeden bardzo śmieszny element łopata-szufla. Dlaczego? Bo oczywiście wytłumaczyłam, że tym oto narzędziem czyścimy stajnię z... końskich kup. Ten temat zawsze wzbudza u nas niesamowitą wesołość. Tak jest po prostu w tym wieku, też to znacie? Tematy tego typu nie stanowią u nas powodu do wstydu. To dla nas ważne, by nie wpajać dziecku  dziwnych zahamowań. By później traktowało ten temat normalnie, a sprzątanie po zwierzętach traktowało jako rzecz zupełnie naturalną i konieczną.

Lego Duplo Stajnia z kucykami 10868 – zobaczcie na filmie!

Jak wygląda zestaw Stajnia z kucykami i zabawa z konikami możecie zobaczyć na tym filmiku wideo. Jest bardzo krótki. Na wideo obejrzycie wszystkie elementy zestawu i to jak można się nimi bawić. Zestawy Lego Duplo powinny być dobrane odpowiednio nie tylko do wieku dziecka, ale przede wszystkim do jego etapu rozwoju (każde dziecko rozwija się w innym tempie) oraz – co również ważne – do aktualnych zainteresowań. Wówczas zabawa na pewno bardziej wciągnie i potrwa dłużej. A co za tym idzie, przyniesie więcej korzyści edukacyjnych.

 

Nietypowe zastosowanie figurek z zestawu Lego

Oczywiście także tekturowe opakowanie klocków, jak zwykle w naszym domu, stało się częścią zabawy. Dlatego ponownie składam oficjalną prośbę, by jednak nie było tak nietrwałe i z papieru. Koniki wchodziły do kartonu i wychodziły, chowały się tam i były w nim przetransportowywane. Ale... wolałabym, żeby było mniejsze, tak by później można te klocki do niego poskładać i je jakoś praktycznie przechowywać. 
 
Opakowanie klocków Lego Duplo 10868

Jedna z figurek dzieci Duplo została od razu umieszczona przez córeczkę w kieszeni mojego swetra i powędrowała ze mną do pracy. Często tak się bawimy. Potem ja robię zdjęcia i pokazuję, gdzie to podróżowała ta maleńka postać. To wzbudza wiele okazji do wspólnych rozmów i rozwijania wyobraźni czy wiedzy o świecie. Figurki koników oczywiście wylądowały także w wodzie – to u nas norma, ale zapewne takie wykorzystanie klocków nie jest zalecane. Więc nie róbcie tego w domu lub... róbcie, ale na własną odpowiedzialność.

Zabawy było więc sporo i często wracamy do naszej stajni z kucykami. Przede wszystkim bliski dziecku temat i łatwość zabawy sprawiają, że bardzo fajnie przy tych klockach za każdym razem spędzamy wspólnie czas.
 
  • Wymiary stajni: 18 cm wysokości× 32 cm szerokości × 8 cm głębokości
  • Ilość elementów: 59
  • Wiek zalecany: 2-5
  • Cena: ok. 104 zł
  • Ogólna ocena: Świetny zestaw dla dzieci w wieku przedszkolnym, a zwłaszcza dla dzieci, które uwielbiają zwierzęta.

Zobacz także

Popularne tematy