lego technic
fot. Adobe Stock

Lego Technic rozwijają i bawią [Przegląd zestawów]

Zestawy Lego Technic są dla dziewczynek i chłopców, bo kto powiedział, że dziewczynka nie może budować urządzeń działających na baterie?
Ewa Janczak-Cwil
lego technic
fot. Adobe Stock
Lego Technic jest serią klocków (i nie tylko!) dla starszych dzieci. Jednak z pomocą rodziców nawet sześciolatek będzie w stanie skonstruować działające urządzenie. I mieć z tego masę przyjemności!

Spis treści: Ciekawe zestawy:
  1. Policyjny samochód, 65 zł
  2. Kaskaderski motocykl, 80 zł
  3. Jacht wyścigowy, 110 zł
  4. Maszyna leśna, 370 zł
  5. Duża laweta, 550 zł
  6. Duży dźwig, 800 zł

Charakterystyka Lego Technic

Jest to seria klocków, pozwalająca konstruować działające urządzenia, głównie pojazdy. Dlatego w zestawach znajdują się nie tylko klocki, ale i elementy takie jak: koła, osie, łączniki, ale i silniczki elektryczne.
W oparciu o serię Lego Technic opracowana została inna seria: Lego Mindstorm, która uczy dzieci podstaw robotyki i programowania. 

Zestawy mechaniczne

W nich nie korzysta się ani z elektroniki, ani z baterii. Zabawa polega na skonstruowaniu raczej pojazdu czy urządzenia, którego elementy można wprawić w ruch. Na przykład samochody mają bardzo często silniczek typu pull-back. Budowane obiekty wyglądają dość realistycznie i mają sporo detali.

Zobacz także: Świetne zestawy Lego Star Wars (od 32 do 1800 zł)

Zestawy elektryczne

Poza zbudowaniem konkretnego obiektu zabawa polega też na podłączeniu do niego silniczka. Trzeba też odpowiednio poprowadzić i podłączyć kabelki. W zestawach znajdują się więc: przekładnie, przełączniki, reflektory, silniki i elementy zdalnego sterowania.

Obejrzyj: Lego City – zabawa dla chłopców i dziewczynek
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Ile to kosztuje 

Zestawy mechaniczne są tańsze i można je kupić od kilkudziesięciu złotych. Są mniej skomplikowane, zawierają zwykle mniej elementów i nadają się dla dzieci od 7. roku życia.

Z kolei zestawy elektryczne są bardziej skomplikowane. Ich koszt jest wyższy – zwykle wynosi kilkaset złotych, ale sięgnąć może nawet tysiąca złotych i więcej. Takie zabawki producent poleca dzieciom od 9. roku życia.

1. Policyjny samochód, 65 zł

Zabawka dla dzieci od 7. roku życia. Składa się ze 120 elementów, jest więc to zestaw niewielki. Samochód ma sporo detali: czerwono-niebieskiego koguta, aerodynamiczny zderzak, spojler, niskoprofilowe opony. Po przetoczeniu zabawki w tył i puszczeniu, auto samo jedzie do przodu. Z niewielka pomocą starszego rodzeństwa lub rodziców z jego kosntrukcją poradzi sobie pięcio- i sześciolatek.
 
lego technic samochód policyjny

2. Kaskaderski motocykl, 80 zł

Zestaw odpowiedni do samodzielnego składania dla dzieci od 7. roku życia. Zawiera 140 elementów. Model ma napęd typu pull-back, czyli przetoczony w tył sam jedzie do przodu. Motocykl ma szerokie niskoprofilowe opony i imponujące orurowanie. W komplecie kaskaderska pochylnia.
lego technic motocykl kaskaderski

3. Jacht wyścigowy, 110 zł

Zabawka dla dzieci od 8. roku życia, zawiera 330 elementów. Jest to replika autentycznego jachtu. W dodatku można go przebudować na katamaran. Koło sterowe i rumpel poruszają sterem. Z kolei kabestany trymują żagle. Kadłub jest bardzo szczegółowy. Niestety zabawka nie unosi się na wodzie. 
 
lego technic jacht

4. Maszyna leśna, 370 zł

Zabawka nominalnie dla dzieci od 10. roku życia. Składa się z 1003 elementów. Do zbudowania jest tzw. harwester, czyli urządzenie do ścinania i okorowywanie drzew. Pojazd ma przegubowy układ kierowniczy, działające zawieszenie, obrotowe ostrze i obrotową kabinę operatora oraz elektryczny silnik do pneumatycznej obsługi wysięgnika i chwytaka. Harwester można przebudować na ładowarkę do drewna.
lego technic harwester maszyna leżna

5. Duża laweta, 550 zł

Model przeznaczony dla dzieci od 11. roku życia. Składa się z 2493 elementów, w tym elektrycznych. Jest to wierna replika prawdziwego pojazdu. Ma też autentyczne funkcje: podnoszone i opuszczane rampy, otwieraną kabinę, ruchome tłoki. W komplecie jest też model samochodu, który można na lawecie przewozić. 
lego technic laweta

6. Duży dźwig, 800 zł

Zestaw składa się z aż 4057 elementów i producent przeznacza go dla dzieci od 11. roku życia. Silniki obsługują podpory, obracają dźwig, wysuwają jego wysięgnik (na metr w górę!). Zabawka ma masę detali, np. ruchome lusterka, schowki na narzędzia, łańcuchy i dokładnie odwzorowaną kabinę operatora. Dźwig można przebudować na mobilny kafar. 
 
lego technic dźwig
[content:0_27056,0_26761,0_26802:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy