mała dziewczynka dotyka kotków, które dorosły trzyma na rękach
fot. AdobeStock

4 niewinne zdania, które budzą strach przed zwierzętami

Nie wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta. Niektóre czują przed nimi strach. Chcesz go przezwyciężyć? Przede wszystkim zastanów się, co mówisz do dziecka.
Małgorzata Wódz
mała dziewczynka dotyka kotków, które dorosły trzyma na rękach
fot. AdobeStock
Nie tylko pająki czy węże mogą wzbudzać w dzieciach uczucie paniki. Czasem do łez doprowadza spotkanie z pokojowo nastawionym psem czy kotem. Dziecko odczuwa lęk, bo zwierzę dziwnie wygląda, szybko się porusza, hałasuje, inaczej pachnie. Chcesz mu pomóc zlikwidować niepotrzebny stres, kontroluj to, co mówisz. To, co powiesz w dobrej wierze, może wywołać odmienną od zaplanowanej reakcję. 

1. Chodź, pogłaszczesz kotka

Nie zmuszaj dziecka do głaskania nawet znajomego psa czy kota i sprawdzania, jakie ma śliczne futerko. Dziecko zamiast oswajać się ze zwierzakiem, będzie bało się go jeszcze bardziej. Okazuj dziecku, że je rozumiesz i wspierasz. Gdy może przyjrzeć się pieskowi z bezpiecznej odległości, poczuje się pewniej, nie będzie traktowało cię jako przeciwnika, który trzyma stronę tego strasznego zwierza. Im pewniej się przy tobie będzie czuło, tym większa szansa, że przezwycięży lęk
Redakcja poleca: Najpopularniejsze rasy kotów domowych [WIDEO]
Koty to zwierzęta, które bardzo często towarzyszą ludziom w domach i mieszkaniach. Są bardzo inteligentne i mają wyostrzony zmysł obserwacji. Cenią niezależność, więc chadzają własnymi ścieżkami. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rasy kotów domowych!

2. On ci nic nie zrobi

W ten sposób zupełnie niechcący zasugerujesz dziecku, że sympatyczny kotek sąsiadów rzeczywiście może wyrządzić mu krzywdę. Lepiej powiedz - „Zobacz, jaki ten kotek jest ładny, jak dumnie chodzi z podniesionym ogonem". Zwracając uwagę na zalety, możesz zmienić sposób myślenia dziecka o zwierzęciu.

3. Nie bój się, piesek jest taki malutki

Wielkość zwierzęcia naprawdę nie ma dla dziecka dużego znaczenia. Dziecko boi się i już. Dodatkowo może poczuć się przez ciebie zlekceważone, niezrozumiane i osamotnione w swoich kłopotach. Zazwyczaj nie ma pojęcia, dlaczego ten malutki, sympatyczny – twoim zdaniem – kot czy pies wywołuje u niego strach. Małemu wrażliwcowi przyda się mądra rozmowa. Opowiadaj o zwierzętach, o ich zwyczajach, rasach, o chomiku lub rybkach, które hodowałaś w dzieciństwie. Wyjaśniaj, że zwierzaki czują to samo, co ludzie i nie wolno ich krzywdzić. W niektórych przypadkach, gdy silny lęk nie mija, konieczna bywa wizyta u psychologa

4. Musisz go zobaczyć

Jeśli wybierasz się z dzieckiem do zoo w celu oswajania ze zwierzakami, nie ciągnij go przed każdą klatkę. Zaproponuj, że obejrzycie tylko te zwierzęta, które mu się podobają. Oszczędź uczestnictwa w pokazowym karmieniu zwierząt – widok drapieżnego ptaka, który konsumuje swój krwisty obiad, może mocno zapaść dziecku w pamięć i sprawić, że lęk zamiast osłabnąć, stanie się jeszcze silniejszy.

Wydrukuj też: zwierzęta - kolorowanki dla dzieci
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy