kobieta, leki, szklanka, woda, tabletki, choroba, dłoń

Lek hamujący laktację może być niebezpieczny!

Sprawdź, czy nie masz tego leku w swojej apteczce.
Marta Kabulska
kobieta, leki, szklanka, woda, tabletki, choroba, dłoń

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Agencji Leków z 2014r.  (EMA/698187/2014) Bromergonu nie należy go stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu laktacji.

Bromergon – to jeden z najpopularniejszych leków przepisywanym młodym matkom, które kończą karmienie piersią (zarówno po porodzie, jak i później). Zawiera on w swoim składzie bromokryptynę, która hamuje wytwarzanie i wydzielanie prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, hamując w ten sposób laktację. Bromokryptyna wywołuje również liczne działania niepożądane, często niebezpiecznych dla zdrowia matki!

W dniu 30 października 2014 roku Komisja Europejska wydała decyzję ważną w całej Unii Europejskiej:
"Leku nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie".

Zgodnie z wytycznymi European Medicines Agency leki zawierające bromokryptynę należy stosować (w celu zahamowania laktacji) tylko i wyłącznie ze względów medycznych. Nie należy stosować ich rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu laktacji.

Zobacz też: Czy grozi nam upadek karmienia piersią?

Skąd takie decyzje?

Cofnijmy się do lat 80 Xxw. Wtedy to jednym z popularnych w Stanach Zjednoczonych leków hamujących laktację był Parlodel (zawierający bromokryptynę). W ciągu 10 lat zarejestrowano setki zgłoszeń działań niepożądanych, które wystąpiły u kobiet po zażyciu tego leku, począwszy od nadciśnienia tętniczego poprzez drgawki, udary, zawały, aż po 32 zgony!  Efektem było wycofanie wskazania rutynowego podawania tego leku w celu hamowania laktacji.

Francuska analiza zarejestrowanych działań niepożądanych występujących podczas zażywania bromokryptyny w celu zakończenia laktacji wykazała aż 105 przypadków poważnych działań niepożądanych. Konsekwencją tych badań było wysłanie zgłoszenia do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zabronieniu dopuszczania do obrotu leków zawierających bromokryptynę w rutynowym hamowaniu laktacji.

W związku z zarejestrowaniem licznych działań niepożądanych rutynowe stosowanie leków zawierających bromokryptynę w celi hamowania laktacji nie powinno mieć miejsca.

Zobacz też: Janosz dodała odważny wpis na blogu. Pokazała zdjęcie jak karmi piersią

Źródło: hafija.pl
 
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy