Apteka
fot. Adobe Stock

Lek ratujący życie dzieci niedostępny w aptekach, a zamienników brakuje

Od ponad miesiąca w aptekach brakuje zastrzyków ratujących życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Ministerstwo zdrowia zaleca stosowanie zamiennika. Niestety sugerowany przez nich lek nie może być stosowany u małych dzieci.
Olga Juszczyk
Apteka
fot. Adobe Stock
Lek, którego brakuje w aptekach to EpiPen Junior. Występuje w postaci automatycznego zastrzyku z adrenaliną (epinefryną), stosowany jako domięśniowy roztwór w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (anafilaksji). Jest bardzo łatwy w użyciu. Nie trzeba odmierzać dawki, igła sama się wysuwa, zastrzyk podaje się przez ubranie. 

Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie zamienników, takich jak  jak Adrenalina WZF i Adrenalina WZF 0,1 proc. Niestety te ampułko-strzykawki mogą być tylko stosowane u osób dorosłych i starszych dzieci, a małym dzieciom trzeba odmierzać do osobnej strzykawki mniejszą dawkę. Poza tym EpiPen Junior nie wymaga przechowywania w lodówce, a wymienione przez resort zdrowia leki niestety tak.
 

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

To ostra reakcja organizmu na pierwszy kontakt z alergenem. Może to być lek, pokarm (np.gluten, jajka, orzechy), jad pszczoły czy osy. W przypadku ciężkiej alergii dochodzi do drgawek i obrzęku błony śluzowej krtani. Chory dosłownie się dusi. Co ważne, zagrożeni są nie tylko alergicy. Wstrząs może pojawić się u osób, które do danego momentu nie miały żadnych reakcji na alergeny. 

Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie adrenaliny, bo przy silnej reakcji alergicznej nie można czekać, aż przyjedzie pogotowie. W ciągu kilku minut od wystąpienia wstrząsu może bowiem dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu spowodowanych przez niedotlenienie.
 
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Jak objawia się wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny poznasz po następujących objawach:

● dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka, 
● dziecko wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha
● na twarzy dziecka (często także na całym ciele) pojawia się obrzęk i pokrzywka (czerwone plamy), 
● dziecko ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno


Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast wezwij pogotowie!

źródłó: radiozet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy