Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakim borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem lęku przed ponownym zajściem w ciążę, w krótkim czasie od porodu. To bardzo często hamuje kobiety przed podjęciem współżycia z partnerem. 

Płodność może wrócić w ekspresowym tempie

Płodność po porodzie pojawia się u kobiet wraz z pierwszą owulacją. "Możemy być płodne już po dwóch tygodniach!" - podkreśla dr Jędrzejewska. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu każdej kobiety i mają na to wpływ czynniki genetyczne i hormonalne. Wysoki poziom prolaktyny, wpływający korzystnie na laktację, jednocześnie hamuje owulację. Ale karmienie naturalne - jak przestrzega seksuolog - nie jest dobrą metodą antykoncepcji. "Podczas karmienia również możemy być płodne" - zastrzega.

Lęk przed ciążą blokuje kobiety

 Dr Jędrzejewska podkreśla, że lęk przed zajściem w ciążę jest wielokrotnie "przyczyną wykręcania się kobiet od zbliżeń seksualnych z partnerem". Do tego dochodzi jeszcze sytuacja obciążenia obowiązkami przy małym dziecku, przemęczenie, niewyspanie i niechęć "znalezienia się w krótkim czasie w drugiej, analogicznej sytuacji, czyli w ciąży".

Zdaniem seksuolog, najlepszym sposobem pozbycia się lęku przed ciążą jest wizyta u lekarza ginekologa i uzgodnienie z nim odpowiedniej antykoncepcji. 

W czasie karmienia piersią nie możemy stosować dwufazowych tabletek antykoncepcyjnych, gdyż estrogeny przedostają się do pokarmu mamy i mogą mieć szkodliwy wpływ na maleństwo. Mogą także hamować laktację. 

Ustal z ginekologiem metodę antykoncepcji

Lekarz może doradzić jednofazowe tabletki antykoncepcyjne lub też mechaniczne środki zabezpieczające w postaci prezerwatywy i żelu antykoncepcyjnego, lub też wewnątrzmacicznej wkładki. "Dobrana wraz z ginekologiem bezpieczna, pewna antykoncepcja, daje kobiecie poczucie komfortu i radości z korzystania z seksu bez zbędnych obciążeń i lęków przed zajściem w ciążę" - podkreśla seksuolog. 

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Czy po porodzie stosowałyście antykoncepcję? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy