Kobieta w ciąży siedzi na brzegu łóżka
fot. Fotolia

Czego najbardziej boją się ciężarne? Odpowiedź wcale nie jest oczywista!

Bólu towarzyszącego kobiecie przy porodzie nie można do niczego porównać. Jednak to nie on jest główną obawą przyszłych mam.
Hanna Szczesiak
Kobieta w ciąży siedzi na brzegu łóżka
fot. Fotolia
Przygotowania do porodu, szczególnie w pierwszej ciąży, mogą być naprawdę wyczerpujące. Oczekiwanie malucha to stres związany z urządzeniem dziecięcego pokoju, zakupami, ale też strach przed porodem. Czego boją się przyszłe mamy? Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu Michigan pokazuje, że największą obawą wcale nie jest ból związany z porodem.

Czego boją się przyszłe mamy?

O bólu przy porodzie szybko się zapomina. Największe obawy przyszłych mam dotyczą... sposobu, w jaki są traktowane przez lekarzy i pielęgniarki.

To, czego potrzebują kobiety, to pewność, ze zostaną wysłuchane. Potrzebują wsparcia i rozmowy – wyjaśnia autorka badania, Lisa Kane Low. Największą obawą związaną z porodem nie jest ból, strach przed nacięciem krocza czy konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Tym, co paraliżuje młode mamy, szczególnie przed pierwszym porodem, to:
  • strach przed opuszczeniem przez lekarza,
  • brak szacunku ze strony lekarza, położnej czy pielęgniarek,
  • obawa, że nie zostaną wysłuchane.
Lisa Kane Low tłumaczy, że kobiety potrzebują rozmowy. Nie chcą słyszeć: "To normalne, przecież jest w pani w ciąży". Chcą być traktowane z szacunkiem, a możliwość rozmowy i opowiedzenia o swoich wątpliwościach są dla nich wyjątkowo ważne.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Jak zwalczyć lęk przed porodem

By pokonać lęk związany z porodem, warto porozmawiać z lekarzem i wspólnie ustalić plan porodu. Ważne, żeby zrobić to jak najszybciej i nie bać się mówić otwarcie o swoich obawach i wątpliwościach. Lekarz i przyszła mama grają w jednej drużynie – wzajemna komunikacja zaoszczędzi stresu przed samym porodem. Należy jednak pamiętać, że są sytuacje, w których zdrowie dziecka jest ważniejsze od najbardziej szczegółowego planu.

Czego wy bałyście się przed porodem?

Czytaj także: Czy prawa ciężarnych są zagrożone?

źródło: thebump.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy