GRY
 
 

Lęk przed szczepieniem

Już sama wizyta w przychodni jest dla dziecka stresująca, a co dopiero nieprzyjemne ukłucie. Nie martw się, są na to sposoby.

szczepienie, sposoby na stres i lęk
fot. Fotolia
Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia jest wypełniony po brzegi. Sprawdź, jak się do tego przygotować, by oszczędzić stresu maluszkowi i sobie.

Kup krem znieczulający
Podczas wizyty kontrolnej poproś lekarza o receptę na znieczulający krem Emla. Wykup go w aptece, niech czeka do dnia szczepienia. Zaopatrz się też w środek przeciwgorączkowy, np. Ibufen. Przyda się, gdy po szczepieniu pojawi się gorączka. Poza tym lek zmniejszy odczyn poszczepienny.

Wybierz dogodny termin
Niemowlę trudno oswoić z tym, co je czeka. Postaraj się jednak tak wybrać porę wizyty w przychodni, by maluszek był wypoczęty i najedzony. Pogodny łatwiej zniesie zabiegi.

Staraj się zachować spokój
Dziecko będzie miało poczucie, że nie dzieje się nic złego. Twój niepokój zwiększyłby tylko jego stres. Intensywne przeżycia mogą niepotrzebnie nasilić objawy poszczepienne: rozdrażnienie, gorączkę.

Przygotuj luźne ubranko
Takie, które łatwo zdjąć, a potem założyć. Unikniesz problemów i płaczu przy kilkakrotnym rozbieraniu zniecierpliwionego malca. Będzie ich sporo: przed ważeniem i mierzeniem, a potem do badania i oczywiście przed samym szczepieniem.

Pamiętaj o dokumentach
Idąc na szczepienie, nie zapomnij wziąć książeczki zdrowia dziecka. To istotne, bo w niej lekarz albo pielęgniarka zapisują informacje dotyczące szczepionki. Zanotuj też pytania do pediatry, które chciałabyś przy okazji zadać.

Znieczul miejsce na rączce
Mniej więcej 30–40 minut przed szczepieniem w miejscu wkłucia (upewnij się, gdzie ono będzie, np. dzwoniąc; pielęgniarka z pewnością powie ci przez telefon). Znieczulenie skóry za pomocą kremu Emla jest bardzo proste. Nałóż porcję preparatu na jej powierzchnię i naklej plaster (znajdziesz go w opakowaniu razem z kremem). Już po dwóch kwadransach znieczulenie będzie działać.

Upewnij się, że malec jest zdrowy
Tylko wtedy może być zaszczepiony, dlatego przed szczepieniem konieczne jest badanie. Jeśli dziecko jest przeziębione, gorączkuje, kilka dni wcześniej przyjmowało antybiotyk, jest uczulone na białko lub miało niedawno kontakt z chorym na jakąś chorobę zakaźną (np. ospę wietrzną), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Gdy malszek źle zniósł poprzednie szczepienia, pediatra również powinien to wiedzieć.

Odwróć uwagę od szczepienia
Możesz zagadywać malucha, pokazać mu książeczkę, zająć go nową zabawką (jakiej jeszcze nie widział). Jeśli miejsce wkłucia zostało znieczulone, dziecko może płakać, ale nie z bólu, a ze strachu: nowe miejsce, obca pani ściskająca rączkę to duży stres!

Uważnie obserwuj dziecko
Zapewne malec szybko zapomni o przykrym przeżyciu, ale w dniu szczepienia może gorzej się czuć. Czasem w miejscu ukłucia pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, boli rączka. Aby złagodzić dolegliwości, przyłóż dziecku kompres z sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody) lub Altacetu (np. w żelu), jeśli dziecko ma ponad pół roku. Może pojawić się drobna czerwona wysypka – mija sama.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj