Szczepienie przeciwno Hib
fot. Fotolia

Lęk przed szczepieniem

Już sama wizyta w przychodni jest dla dziecka stresująca, a co dopiero nieprzyjemne ukłucie. Nie martw się, są na to sposoby.
Szczepienie przeciwno Hib
fot. Fotolia
Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia jest wypełniony po brzegi. Sprawdź, jak się do tego przygotować, by oszczędzić stresu maluszkowi i sobie.

Kup krem znieczulający
Podczas wizyty kontrolnej poproś lekarza o receptę na znieczulający krem Emla. Wykup go w aptece, niech czeka do dnia szczepienia. Zaopatrz się też w środek przeciwgorączkowy, np. Ibufen. Przyda się, gdy po szczepieniu pojawi się gorączka. Poza tym lek zmniejszy odczyn poszczepienny.

Wybierz dogodny termin
Niemowlę trudno oswoić z tym, co je czeka. Postaraj się jednak tak wybrać porę wizyty w przychodni, by maluszek był wypoczęty i najedzony. Pogodny łatwiej zniesie zabiegi.

Staraj się zachować spokój
Dziecko będzie miało poczucie, że nie dzieje się nic złego. Twój niepokój zwiększyłby tylko jego stres. Intensywne przeżycia mogą niepotrzebnie nasilić objawy poszczepienne: rozdrażnienie, gorączkę.

Przygotuj luźne ubranko
Takie, które łatwo zdjąć, a potem założyć. Unikniesz problemów i płaczu przy kilkakrotnym rozbieraniu zniecierpliwionego malca. Będzie ich sporo: przed ważeniem i mierzeniem, a potem do badania i oczywiście przed samym szczepieniem.

Pamiętaj o dokumentach
Idąc na szczepienie, nie zapomnij wziąć książeczki zdrowia dziecka. To istotne, bo w niej lekarz albo pielęgniarka zapisują informacje dotyczące szczepionki. Zanotuj też pytania do pediatry, które chciałabyś przy okazji zadać.

Znieczul miejsce na rączce
Mniej więcej 30–40 minut przed szczepieniem w miejscu wkłucia (upewnij się, gdzie ono będzie, np. dzwoniąc; pielęgniarka z pewnością powie ci przez telefon). Znieczulenie skóry za pomocą kremu Emla jest bardzo proste. Nałóż porcję preparatu na jej powierzchnię i naklej plaster (znajdziesz go w opakowaniu razem z kremem). Już po dwóch kwadransach znieczulenie będzie działać.

Upewnij się, że malec jest zdrowy
Tylko wtedy może być zaszczepiony, dlatego przed szczepieniem konieczne jest badanie. Jeśli dziecko jest przeziębione, gorączkuje, kilka dni wcześniej przyjmowało antybiotyk, jest uczulone na białko lub miało niedawno kontakt z chorym na jakąś chorobę zakaźną (np. ospę wietrzną), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Gdy malszek źle zniósł poprzednie szczepienia, pediatra również powinien to wiedzieć.

Odwróć uwagę od szczepienia
Możesz zagadywać malucha, pokazać mu książeczkę, zająć go nową zabawką (jakiej jeszcze nie widział). Jeśli miejsce wkłucia zostało znieczulone, dziecko może płakać, ale nie z bólu, a ze strachu: nowe miejsce, obca pani ściskająca rączkę to duży stres!

Uważnie obserwuj dziecko
Zapewne malec szybko zapomni o przykrym przeżyciu, ale w dniu szczepienia może gorzej się czuć. Czasem w miejscu ukłucia pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, boli rączka. Aby złagodzić dolegliwości, przyłóż dziecku kompres z sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody) lub Altacetu (np. w żelu), jeśli dziecko ma ponad pół roku. Może pojawić się drobna czerwona wysypka – mija sama.

Obniż gorączkę, o ile wystąpi
Podwyższona temperatura to częsta reakcja poszczepienna. Gdy nie przekracza 38°C i mija po jednym, dwóch dniach, wystarczy podawanie leku przeciwgorączkowego w syropie lub w czopku. Maluch powinien dużo pić. Gdyby temperatura była wyższa lub nie mijała, skontaktuj się z lekarzem!

Nie zmuszaj do jedzenia
Niektóre dzieci tracą apetyt, czasem wymiotują. Po podaniu doustnej szczepionki przeciwko polio nie mogą przez godzinę niczego jeść ani pić (żeby nie zwymiotowały).

Kiedy szczepienie trzeba odłożyć
Zawsze wtedy, gdy dziecko ma gorączkę, bierze lub ostatnio brało antybiotyk, a także jeśli ostatnio przeszło chorobę zakaźną. Wówczas warto poczekać około dwóch tygodni. Jeżeli dziecko ma tylko lekki katar, zapewne pediatra pozwoli na szczepienie.


Na pytania odpowiada: dr n. Med. Paweł Grzesiowski, pediatra z Narodowego Instytutu Leków.

→ Jeżeli konieczne okazało się odroczenie podania kolejnej dawki, to czy trzeba powtarzać cały cykl?
Nie. Odstęp między szczepieniami można wydłużyć, jeśli to jest konieczne, nawet o dwa, trzy miesiące. Powinien jednak o tym decydować nie rodzic, a lekarz.

→ A co zrobić, jeśli przepadł termin szczepienia drugiej czy trzeciej dawki? Czy należy wszystko powtarzać?
Odroczenie kolejnej dawki spowoduje, że dziecko uzyska odporność z opóźnieniem. Jednak nawet gdy od należytego terminu upłynęło już dużo czasu, nie powtarza się całego cyklu, lecz podaje jedynie brakujące dawki.

→ Czy podanie szczepionki skojarzonej nie wywoła silniejszej niż w przypadku pojedynczych szczepionek reakcji poszczepiennej?
Nie. Dzieciom, które poprzednie szczepienia odchorowały,a więc miały dość silne dolegliwości po zastrzyku, wręcz zaleca się podawanie szczepionek skojarzonych. Im mniej wkłuć, tym korzystniej dla organizmu: malec rzadziej gorączkuje i mniej cierpi z powodu bolącej rączki.


Konsultacja: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, pracuje w Narodowym Instytucie Leków.


td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy