Do antyszczepionkowców - czy powiecie przepraszam, kiedy wasze dziecko zachoruje?

"Kiedy twoja córka zachoruje na różyczkę w czasie ciąży, to jak się jej wytłumaczysz, że naraziłaś ją na takie ryzyko?" - takie pytanie zawisło na drzwiach jednego z gabinetu lekarskiego. Może warto, aby każdy lekarz zadał takie pytanie przeciwnikom szczepień?!
Agnieszka Majchrzak
pytania do antyszczepionkowców
fot. Adobe Stock
Dr Rachel Heap jest specjalistką od intensywnej terapii z Nowej Południowej Walii w Australii i konsekwentnie walczy na rzecz szczepień i prostuje "dezinformacje" rozpowszechniane przez antyszczepionkowców. Dwa lata temu na stronie organizacji Northern Rivers Vaccination Supporters - walczącej z przeciwnikami szczepień - zamieściła kilka ważnych do nich pytań.

Od dwóch lat walczy z dezinformacją antyszczepionkowców

"Co powiesz swojej córce, kiedy do ciebie zadzwoni i powie, że ma raka szyjki macicy, ponieważ zdecydowałaś, że nie będzie potrzebowała szczepionki przeciw wirusowi HPV? Co powiesz swojemu synowi, kiedy oświadczy, że nie może mieć dzieci, ponieważ przeszedł świnkę jako nastolatek? Co powiesz, kiedy syn zarazi babcią grypą? Jak wytłumaczysz to, że ona już nigdy nie wróci ze szpitala?" - zadała Heap pytania antyszczpionkowcom. "Czy powiesz, że nie wiedziałaś, że te choroby są tak poważne? Myślałaś, że twoja organiczna, domowa kuchnia będą wystarczającym zabezpieczeniem? Czy powiesz przepraszam?" - dopytywała się.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Pytania w ramkę i na drzwi!

Te trafne pytania, oprawione w ramkę, zamieścił na drzwiach lekarz z amerykańskiego Colorado. Spodobały się Sunni Mariah, która umieściła je na swojej stronie facebookowej. I wywiązała się dyskusja  - jej wpis przyciągnął 8,8 tys. komentarzy i został udostępniony ponad 190 tys. razy. Serwisy z wiadomościami na całym świecie opisały historię, z komentarzem, że został rzucony "poważny cień" na antyszczpionkowców. W dyskusji pojawiły się opinie, że te właśnie słowa skierowane do przeciwników szczepień powinny "zawisnąć" we wszystkich gabinetach lekarskich.

"Napędzają mnie duchy ludzi, których można było uratować"

Dr Heap, poproszona o skomentowanie swoich słów, powiedziała, że to ​"duchy ludzi, którymi się opiekowałem, wciąż mnie napędzają". Te "duchy" to jej pacjenci, których można było uratować dzięki szczepieniom. Doktor wspomniała, że w czasie swojej sześciomiesięcznej pracy na oddziale intensywnej terapii dla dzieci widziała ciężkie przypadki chorób, którym mogły zapobiec wcześniej podane szczepionki. Dlatego zaangażowała się w promowanie szczepień. "Szczepionki są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony wszystkich przed chorobami" - powiedziała.

Czy to dobry pomysł, aby słowa dr Heap znalazły się we wszystkich gabinetach lekarskich? Napiszcie, co myślicie o tym w komentarzach.

Źródło: news.com.au

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach