Jakie są metody leczenia polipów macicy?
fot. Fotolia

Kolejny lekarz otwarcie: „Nie będę leczyć nieszczepionych dzieci!”

Siedlecka lekarka wywołała burzę na fejsbuku pisząc, że u niej nieszczepione dzieci nie będą leczone. Jakie są powody takiej decyzji?
Katarzyna Imiołek
Jakie są metody leczenia polipów macicy?
fot. Fotolia
Znany i ceniony siedlecki lekarz, dr Magdalena Daniel, leczy dzieci od 30 lat. W jej gabinecie zawsze można znaleźć fachową poradę i dobre słowo. Jednak zdecydowałą się na kontrowersyjny wpis na fejsbuku.
Kilka dni temu umieściła na profilu swojego gabinetu taki wpis:Zapytana o przyczyny swojej decyzji, powiedziała telewizji TVN, że kiedy przyjdzie do niej nieszczepione kilkumiesięczne dziecko, nie może zagwarantować, że w poczekalni nie spotka się z innym dzieckiem, które ma bóle brzucha, ale nie jest to wyrostek tylko rotawirus. Maluch jest wtedy niepotrzebnie narażony na groźne zakażenie.

Burza o szczepienia dzieci 

Teraz na jej profilu można znaleźć takie uzasadnienie wpisu: 
Umieszczając na profilu wpis chciałam jedynie poinformować pacjentów oraz potencjalnych pacjentów o nie wykonywaniu zabiegów na dzieciach nieszczepionych. Moją jedyną pobudką jest troska o zdrowie pacjentów, a umożliwianie przypadkowego kontaktu osób nieszczepionych z osobami chorymi uważam za narażanie ich zdrowia.

Nie spodziewałam się, że mój post może wywołać aż taką reakcję i zainteresowanie, ale być może dobrze się stało. Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę, a jego przedstawiciele są wyjątkowo agresywni (co widać w komentarzach oraz ocenach mojego gabinetu). Jako lekarza martwi mnie to i niepokoi, ponieważ na braku szczepień cierpią przede wszystkim najmłodsi i niewinni. A jeśli ta sytuacja będzie się pogłębiać, ucierpi również znacznie więcej osób.”

Redakcja poleca: Obalamy mity o szczepieniach: czy NOP są groźne?
Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co to są NOP, jak im zapobiec? I co zrobić, jeśli się pojawią?

Opinia Rzecznika Praw Pacjenta: czy lekarz może odmówić leczenia?

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta, z jednej strony lekarz ma obowiązek leczyć, z drugiej: może on w niektórych sytuacjach odmówić podjęcia się leczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dziecko ma prawo do leczenia, niezależnie od tego, czy było szczepione, czy nie.
Rzecznik Praw Pacjenta zwraca też uwagę na to, że o ile konkretny lekarz może odmówić opieki nad nieszczepionym dzieckiem, to takiego prawa nie ma przychodnia czy szpital. Placówki opieki zdrowotnej mają obowiązek zawsze przyjąć dziecko i je leczyć.

Doktor Daniel nie jest jedynym lekarzem, który odmawia leczenia nieszczepionych dzieci. Jest ich coraz więcej, chcą chronić dzieci przed decyzjami dorosłych. Zgadzacie się z jej zdaniem?

Zobacz też: Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interwieniuje

 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy