próchnica u dzieci
fot. AdobeStock

Tak źle dawno nie było - lekarze mówią, że to już epidemia u dzieci

5,5-letni Karol trafił do Centrum Zdrowia Dziecka, bo stracił czucie w nogach, nie mógł chodzić i utrzymać równowagi. Miał objawy zapalenia mózgu. Niewiarygodne, co było przyczyną choroby.
Agnieszka Majchrzak
próchnica u dzieci
fot. AdobeStock
Specjaliści próbowali znaleźć przyczynę choroby. Badania pokazały, że problem zaczął się od jamy ustnej. Okazało się, że chłopiec miał bardzo zaawansowaną próchnicę, która doprowadziła do stanów zapalnych korzeni zębowych. Lekarze byli zmuszeni usunąć dziecku 2 chore zęby.

Co drugi 3-latek z próchnicą

Cukier to wróg numer 1. Na drugim miejscu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a następnie rzadkie wizyty u dentysty. Efekt? Epidemia próchnicy w Polsce. Ma ją co drugi 3-latek i 95 proc. 18-latków!
Stomatolodzy alarmują, że próchnica to choroba całego organizmu.

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w ostatnim czasie mieli do czynienia także z przypadkami udaru niedokrwistego, którym winna była próchnica. Dziecku trzeba było usunąć aż 6 chorych zębów. Próchnicze i ropne korzenie zębowe mogły wpłynąć na to, że pojawiły się objawy ostrej choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Do dentysty dwa razy w roku, koniecznie!

Zdrowe dziecko raz na pół roku powinno odbyć kontrolną wizytę u dentysty. Niestety gabinety stomatologiczne w szkołach to wyjątek, a rodzice często zapominają o regularnym badaniu. Idziemy do dentysty, kiedy ząb już boli. Ale tylko dzięki systematycznym wizytom specjalista będzie w stanie wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła.Problem braku dentystów szkolnych mają rozwiązać dentobusy, zakupione przez rząd po jednym dla każdego województwa, które już w kwietniu ruszą w trasę po Polsce.

A wy jak dbacie o zęby swoich maluchów? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Źródło: medonet

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy