bony 1000 zł dla rodziców małych dzieci
fot. Adobe Stock

Bony 1000 złotych dla rodziców małych dzieci?

Zamiast posyłania dziecka do żłobków, rodzice otrzymywaliby bony 1000 złotowe na opiekę nad dzieckiem. Czy to dobre rozwiązanie?
Agnieszka Majchrzak
bony 1000 zł dla rodziców małych dzieci
fot. Adobe Stock
Znani lekarze i specjaliści uważają, że żłobki nie są dobre dla rozwoju dziecka. Chcą, aby rodzice maluchów do 3 lat mieli komfort opiekowania się dziećmi i nie musieli oddawać ich do publicznych placówek.

Żłobki to iluzja rozwoju dziecka

W trosce o los najmłodszych dzieci w Polsce, 50 cenionych lekarzy i specjalistów napisało list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proponują wprowadzenie bonów żłobkowych dla dzieci poniżej 3 lat. Chcą też, aby premier przyjrzał się warunkom panującym w żłobkach. A te, według nich, nie są dobre.

Eksperci zwracają uwagę na zbyt dużą ilość dzieci przypadającą na jednego opiekuna oraz warunki panujące w polskich żłobkach. Nazywają to „iluzją” rozwoju i edukacji dziecka. "Wciąż obowiązują niezgodne z wiedzą naukową przepisy stwarzające iluzję możliwości rozwoju i edukacji dziecka oraz zadbania o jego potrzeby, w sytuacji, gdy na jednego opiekuna ma przypadać nawet do ośmiorga podopiecznych w różnym wieku (od kilku miesięcy do kilku lat), którymi ma się on zajmować samodzielnie nawet przez 10 godzin dziennie” – napisano w liście.
  [content:0_25851,0_25449,1_2900,2_1082:PsychologicalTest]

Zdaniem ekspertów, „rażąco niedostateczne” są wymogi stawiane żłobkom, jeżeli chodzi o wielkość i liczbę pomieszczeń, personelu, higieny, bezpieczeństwa fizycznego, diety i żywienia, kontroli. "Młodym i niedoświadczonym rodzicom przedstawia się ofertę opieki żłobkowej jako pozytywną, pożądaną i rozwijającą dziecko, nie wspominając o potencjalnie negatywnych jej skutkach" – stwierdzono w liście.
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Rząd za mało robi

Według lekarzy i specjalistów, państwo za mało udziela wsparcia rodzicom. "Niestety, wciąż brak rozwiązań wspierających rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje potomstwo. Państwo nie wspiera ekonomicznie najkorzystniejszego z punktu widzenia rozwoju dziecka rozwiązania" - oceniono.

Stąd propozycja, aby żłobki zastąpić bonami żłobkowymi. Jak wyliczono, skoro średni koszt związany z pokryciem opłat za żłobek wynosi około 1000 złotych i właśnie tyle pieniędzy młodzi rodzice powinni otrzymać od rządu pomocy. W ten sposób nie będą musieli dzieci posyłać do żłobków, a bony pokryją część kosztów związanych z opieką nad maluchami.

Postulując zmiany w funkcjonowaniu żłobków eksperci proponują ponadto, aby:
 
  • określić maksymalną, dopuszczalną liczbę godzin spędzanych przez dziecko poza opieką rodzin;
  • zapewnić maluchowi okres ok. 1 miesiąca adaptacji do nowego miejsca i opiekuna;
  • rodzice dzieci przebywających w żłobku mieli swobodny wstęp na jego teren.

 Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Dla maluchów mama i tata są najważniejsi

W rozwoju dziecka do lat trzech kluczową rolę pełni przywiązanie do matki, a także do ojca, dlatego ten czas spędzony z rodzicami może być dla dziecka bezcenny. „Bezpieczna więź z bliską, znaną i kochaną dorosłą osobą stanowi fundament dla poczucia wartości, obrazu siebie i świata, kształtowania zainteresowania otoczeniem, gotowości do uczenia się i późniejszego wchodzenia w życie społeczne i kształtowania własnych relacji rodzinnych w dorosłości" - czytamy w liście do premiera.

Pod listem podpisali się między innymi: psycholog i pedagog prof. Dorota Kornas-Biela, psychiatra prof. Bogdan de Barbaro, pediatra prof. Teresa Jackowska, psycholog i pedagog prof. Barbara Kiere.

Sytuacja w polskich żłobkach z pewnością daleka jest od ideału, wielokrotnie pisałyśmy w mamotoja.pl m.in. o problemach z dostaniem się do nich dziecka. Czy podoba się wam pomysł bonów żłobkowych i czy podpisałybyście się pod listem do premiera?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: kobieta.pl
 

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy