GRY
 
 

Lekarze, którzy nie szczepią, przestają być lekarzami

W gronie członków ruchu antyszczepionkowego znaleźli się również lekarze. Niestety, w ich przypadku sprzeciw wobec obowiązkowych szczepień kończy się źle. Kilka wyroków już zapadło.

pielęgniarka podaje szczepionkę
fot. Fotolia
Jak donoszą media zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, lekarze, którzy nie szczepią zostają wydaleni z izb lekarskich dyscyplinarnie. To koniec ich kariery zawodowej. Izba tłumaczy, że niewykonywanie szczepień grozi nie tylko epidemią, ale również szerzeniem teorii niepotwierdzonych medycznie.

W Polsce łatwo znaleźć antyszczepionkowca

Wystarczy, że sanepid zauważy w danych statystycznych z danego regionu, że nie doszło do zaszczepienia grupy dzieci. Łatwo wówczas znaleźć zarówno konkretną placówką, w której dochodzi do tego rodzaju sytuacji, jak i lekarza przeciwnego szczepieniom. W ostatnim czasie taki przypadek odnotowano w Wielkopolsce oraz na Pomorzu.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

W Europie też ścigają

Włoska Izba Lekarska również przeciwdziała lekarzom, którzy są przeciwnikami szczepień. Głośny przypadek Roberto Gavy, który jest twarzą kampanii antyszczepionkowej to tylko przykład wydalenia z włoskiej Izby Lekarskiej. Aktualnie w toku są 4 sprawy, toczące się przeciwko innym medykom.
We Włoszech sprawa jest o tyle poważna, że na mocy oświadczenia Rady Stanu, placówki oświatowe t. j. żłobki i przedszkola mogą sprawdzić, czy dziecko jest zaszczepione i w razie czego odmówić jego przyjęcia.

Czy takie postępowanie uważacie za słuszne?

Źródło: tvp.info, termedia.pl
 

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj