Lekarze nie przyjmują nieszczepionych dzieci
fot. Adobe Stock

Pediatrzy NIE PRZYJMUJĄ nieszczepionych dzieci! Co z wizytami lekarskimi?

Pediatrzy odmawiają badań dzieci niezaszczepionych. Rodzice, którzy z powodów światopoglądowych nie chcą szczepić dzieci, narażają je na ogromne niebezpieczeństwo.
Magdalena Drab
Lekarze nie przyjmują nieszczepionych dzieci
fot. Adobe Stock
Na całym świecie przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Antyszczepionkowcy aktywnie działają także w Polsce, a efektem jest nie tylko coraz większa liczba niezaszczepionych dzieci, ale i wzrost zachorowań na takie choroby jak odra. Pediatrzy w USA sprzeciwiają się takiej praktyce i nie przyjmują na wizyty nieszczepionych dzieci.

Niezaszczepione dziecko nie pójdzie do lekarza

Nieszczepienie dzieci staje się na tyle poważnym problemem, że lekarze w USA coraz częściej decydują się na odmawianie wizyt lekarskich dzieciom, które nie mają wszystkich szczepień. Zdaniem specjalistów takie działanie ma zachęcić rodziców do szczepienia dzieci.

„51% z 303 pediatrów stwierdziło, że w ich gabinetach oficjalnie prowadzona jest polityka odmawiania przyjmowania nieszczepionych dzieci, rzadziej lekarze odmawiali rodzicom osobiście, rozmawiając z nimi twarzą w twarz” − napisano w raporcie w czasopiśmie medycznym JAVA.

Okazuje się, że nie przyjmowanie na badania dzieci bez szczepień ma sens. Spośród rodziców, którym 158 lekarzy odmówiło przyjęcia, aż 18% postanowiło zaszczepić dzieci. Niestety nie wszędzie lekarze mogą w ten sposób walczyć z antyszczepionkowcami. W niektórych rejonach USA nie szczepi się tak dużo dzieci, że przez odmawianie im wizyt lekarskich zbyt wielu najmłodszych pozostałoby bez opieki medycznej.
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?

Dlaczego niezaszczepione dzieci są zagrożeniem dla innych?

Niezaszczepione dziecko nie tylko samo nie jest chronione przed groźnymi chorobami, ale stanowi też poważne zagrożenie dla innych. Wiele osób nie może bowiem przyjąć szczepionek z powodów innych niż światopoglądowe. Są to np. niemowlęta, dzieci z zaburzeniami odporności czy chorobami nowotworowymi. Te maluchy są szczególnie narażone na zachorowanie, np. na odrę, a powszechne szczepienia pozwalają lepiej je chronić.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy