Bliźnięta syjamskie, Jadon i Anias McDonald, przed operacją
fot. Facebook/Nicole McDonald

Po 27 godzinach operacji, lekarze rozdzielili bliźnięta złączone główkami!

Gdyby rodzice nie zdecydowali się na operację, chłopcy mogliby umrzeć. Ogromne brawa dla zespołu lekarzy!
Hanna Szczesiak
Bliźnięta syjamskie, Jadon i Anias McDonald, przed operacją
fot. Facebook/Nicole McDonald
Jadon i Anias McDonald przez 13 miesięcy żyli złączeni główkami. W końcu, po ponad 27 godzinach operacji, nowojorskim lekarzom udało się rozdzielić chłopców.

Dla Nicole i Christiana, rodziców chłopców, decyzja o rozdzieleniu maluchów nie była łatwa. Według statystyk, 80% bliźniąt syjamskich złączonych główkami umiera, jeśli nie zostaną rozdzielone przed ukończeniem 2. roku życia.

Rozłączenie chłopców było skomplikowanym procesem, który trwał rok. Aby doszło do operacji, chłopcy musieli przejść kilka mniejszych zabiegów, w tym operację łączenia naczyń krwionośnych.
 

Dr James Goodrich, chirurg odpowiedzialny za operację, przyznał, że była to najdłuższa i najtrudniejsza próba rozdzielenia bliźniąt syjamskich w jego karierze. Samo rozdzielenie chłopców trwało 16 godzin. Przez kolejne 11 godzin lekarze musieli zrekonstruować czaszki chłopców, każdego z osobna. Stan chłopców jest stabilny, jednak w szpitalu pozostaną przez wiele tygodni.
 
Jadon po operacji. Jego brat, Anias, był w tym czasie operowany.

Anias po operacji, która trwała 5 godzin dłużej od operacji Jadona!

Czytaj także: Jak wychowywać bliźniaki?
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy