lekcje zdalne 2021
fot. Adobe Stock

Lekcje zdalne 2021: czy zdalne nauczanie rozpocznie się w październiku 2021?

Wielu rodziców, uczniów i nauczycieli z niepokojem zastanawia się, czy i kiedy zaczną się lekcje zdalne. Choć ten czarny scenariusz zdaje się być nieuchronny ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, to Przemysław Czarnek przekonuje, że sytuacja w szkołach jest bardzo dobra. Adam Niedzielski natomiast informuje, że obecnie rząd ma inne nastawienie do wprowadzania restrykcji.
Joanna  Biegaj
lekcje zdalne 2021
fot. Adobe Stock
Wszyscy pamiętamy sytuację z roku ubiegłego, kiedy niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego szkoły zaczęły być stopniowo zamykane. Lekcje zdalne trwały przez wiele miesięcy i niekorzystnie wpłynęły na wyniki uczniów w nauce, a także ich samopoczucie. Czy w tym roku czeka nas to samo?

Czy będą lekcje zdalne w 2021 roku?

Na konferencji prasowej (21.09.2021 r.) minister Przemysła Czarnek odniósł się do sytuacji panującej aktualnie w polskich szkołach: „Możemy powiedzieć, że sytuacja jest bardzo dobra, jeśli chodzi o kwestie nauczania stacjonarnego w szkołach. W szkołach uczy się stacjonarnie 99,9 proc. dzieci i młodzieży. Zaledwie 0,1 proc. dzieci i młodzieży w uwagi na jakieś pojedyncze ogniska zakażeń znajduje się w domach i uczy się zdalnie”.

Dodał także, że szkoły lub klasy, w których obecnie odbywa się nauczanie zdalne, są jedynie wyjątkami: „W pozostałych przypadkach to przechodzenie na 10 dni, a w praktyce jeden tydzień, na naukę zdalną dotyczy pojedynczych klas”.

Głos w sprawie lekcji zdalnych zabrał również minister zdrowia. W wywiadzie dla „Dziennik Gazeta Prawna” Adam Adam Adam Niedzielski poinformował, że szkoły na pewno nie zostaną zamknięte. „Na razie nie ma takich planów. Obecnie mamy zupełnie inne nastawienie do wprowadzania restrykcji” – dodał minister zdrowia. „Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia” – zaapelował szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski wyjaśnił także, na czym polega różnica między tym rokiem a poprzednim: „Pod koniec września było badanie seroprewalencji, czyli poziomu obecności przeciwciał. To niedoskonałe badanie, ale innego nie można przeprowadzić. Po wynikach widzimy, że mamy w tej chwili odporność na poziomie ok. 70 proc., a w niektórych regionach nawet większą”.

Kiedy będą lekcje zdalne?

W wywiadzie dla „Super Expressu” minister edukacji Przemysław Czarnek zaznaczył, że długość nauki stacjonarnej zależy od wydolności polskiej służby zdrowia: „W sytuacji, kiedy będą wolne łóżka w szpitalach i służba zdrowia będzie wydolna, w szkołach nie będzie nauki zdalnej”.

Przemysław Czarnek zauważył również, że dzieci chodzą do szkoły już od kilku tygodni, a czarne scenariusze się dotąd nie sprawdziły.

Lekcje zdalne w październiku 2021

W wywiadzie dla Radia Zet głos na temat zdalnego nauczania zabrał wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski: „Wszystko zależy od sytuacji w danej szkole. Gdyby było duże ognisko w danej placówce, to wprowadzona będzie nauka zdalna, jeśli małe – hybryda. Całkowitego przejścia w tryb zdalny i hybrydowy nie przewidujemy”.

Dodał także, że rok temu sytuacja w polskich szkołach wyglądała znacznie gorzej: „W ubiegłym roku mieliśmy zdecydowanie trudniejszą sytuację, przez kilka dni mieliśmy po 30 tys. zachorowań dziennie. Chorowali nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkół, więc tamte działania były adekwatne do sytuacji. Teraz zakładamy, że wariant z lokalnym przechodzeniem na pracę zdalną lub hybrydową pozwoli nam w miarę stabilnie przejść przez ten rok szkolny”.

Według danych przedstawionych przez MEiN (dane z 5.10.2021 roku) stacjonarnie pracuje:
  • 98,6 proc. szkół ponadpodstawowych,
  • 98,7 proc. szkół podstawowych,
  • 99,8 proc. przedszkoli.
 

Nauka zdalna 2021 tylko dla niezaszczepionych dzieci?

Jak donosi rmf24.pl prof. Teresa Jackowska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii jest zdania, że zaszczepione dzieci nie powinny być objęte nauką zdalną.

„Uczniowie zaszczepieni są zabezpieczeni. Taka decyzja zwiększyłaby też wyszczepialność wśród dzieci” – powiedziała w rozmowie z RMF FM prof. Teresa Jackowska. Dodała także, że zamierza wystosować odpowiedni apel w tej sprawie do ministra edukacji.

Wszystko wskazuje zatem, że w najbliższym czasie nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym, a zdalne nauczanie (lub hybrydowe) obejmie jedynie klasy/szkoły, w których pojawiają się przypadki zachorowań na koronawirusa. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy