tabletka
fot. fotolia.com

Leki bez recepty - kiedy są bezpieczne dla dziecka?

Które leki możesz podać dziecku sama, zanim pójdziesz do przychodni? Jakie są bezpieczne dawki? Czy można zachować resztkę lekarstwa na następny raz? Odpowiadamy.
tabletka
fot. fotolia.com
Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy choruje niemowlę, szczególnie w pierwszym półroczu życia. Koniecznie pokaż dziecko pediatrze także wtedy, gdy objawy choroby pojawiają się po raz pierwszy. Jeśli jednak np. roczne dziecko złapie zwykły katar, możesz poczekać i próbować zwalczyć zarazki na własną rękę. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, pamiętaj o kilku zasadach:

Zrób porządek w apteczce

Lekarstwa dla dziecka trzymaj osobno, nie z tymi dla dorosłych, koniecznie w miejscu niedostępnym dla małych rączek. Zwróć uwagę na właściwe ich przechowywanie. Większość preparatów powinna stać w ciemnej, suchej szafce, jednak są i takie, które wymagają niższej temperatury. Część prebiotyków i antybiotyków należy przechowywać w lodówce.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Dziecku podawaj tylko leki dla dzieci

Dziecko to nie miniatura dorosłego: jego organizm działa na zupełnie innych zasadach. To, co tobie pomoże, jemu może zaszkodzić. Przykładem mogą być przeciwgorączkowe leki z kwasem acetylosalicylowym (Aspiryna, Polopiryna), które mogą wywołać u dzieci groźny zespół Reye’a: uszkodzenia układu nerwowego i wątroby.

Nie podawaj też dziecku preparatów z metamizolem (np. Pyralginy), które niosą ryzyko niebezpiecznej choroby krwi. Aby ustrzec malucha przed powikłaniami, podawaj mu tylko te lekarstwa, które są przeznaczone dla dzieci i w dawce odpowiedniej dla jego wieku.

Sprawdź skład i dawkowanie leków dla dzieci

Niektóre leki różnią się jedynie nazwą. Znajdująca się w ich składzie substancja czynna (czyli ten składnik, który zwalcza chorobę albo łagodzi jej objawy) jest taka sama. Przykładem tego są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ibufen, Ibuprofen czy Nurofen zawierają tę samą substancję czynną: ibuprofen, zaś Panadol czy Apap to preparaty mające w składzie paracetamol.

Jeśli 2 godziny po wypiciu np. Apapu, dziecko nadal ma wysoką gorączkę, podaj mu preparat zawierający ibuprofen, a nie lek z paracetamolem (to mogłoby doprowadzić do przedawkowania i zatrucia).

Wyrzucaj z apteczki stare lekarstwa

Mogą zaszkodzić lub po prostu nie zadziałać. Pamiętaj, że data przydatności do użytku na opakowaniu lekarstwa odnosi się do preparatu, który pozostaje oryginalnie zamknięty. Niektóre leki szybko tracą swoje właściwości, dlatego np. otwarty pół roku temu syrop wyrzuć do pojemnika na przeterminowane leki w aptece.

Zasady podawania leków dziecku 

Zobacz, o czym należy pamiętać podczas każdej kuracji:
  • Nie dziel czopków ani tabletek. Lek mógłby nie zadziałać albo okazać się za silny dla dziecka (nie wiesz, ile substancji czynnej leku znajduje się w połówce tabletki, którą dajesz dziecku). Możesz podzielić jedynie te tabletki, które mają rowki ułatwiające przełamanie.
  • Zachowuj opakowanie leku i ulotkę. Przydadzą się w razie wystąpienia objawów alergii albo zatrucia.
  • Obserwuj reakcję dziecka. Jeśli dostanie biegunki, gorączki albo wysypki, skontaktuj się z pediatrą. Być może lekarstwo jest nieodpowiednie i trzeba będzie je zmienić.
  • Wybieraj leki uważnie. Zapytaj w aptece o ewentualne skutki uboczne i postępowanie w razie ich wystąpienia. Informacje dotyczące leków dla dzieci znajdziesz także w poradniku „Leki bez recepty dla dzieci”, K. Piwowarczyk, wyd. MediCodex.

Syropy na kaszel dla dzieci

Pamiętaj! Nie wszystkie syropy na kaszel działają tak samo. Wyjaśniamy, co je różni:
  • Syrop przeciwkaszlowy. Stosuje się go przy suchym, nieproduktywnym kaszlu, który bardzo męczy dziecko.
  • Syrop mukolityczny. Rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić. Polecany jest nie tylko przy kaszlu, ale też przy katarze i zapaleniu zatok.
  • Syrop wykrztuśny. Pobudza odruch kaszlu i dzięki temu ułatwia pozbycie się wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym. Tego typu syropy wskazane są przy kaszlu wilgotnym, któremu towarzyszy odgłos odrywania się śluzu.

Konsultacja: dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, pediatra, członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Szpitalu św. Anny w Piasecznie k. Warszawy.

Czytaj też:  Wycofano dwa popularne syropy na kaszel dla dzieci. Sprawdź, które!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy