zaburzenia erekcji, lekarstwa, leki na potencję
fot. Fotolia

Czy leki na zaburzenia erekcji mogą szkodzić płodności?

Gips, celuloza i barwnik do dżinsu – te substancje najczęściej połykają pacjenci, którzy padają ofiarą fałszerzy leków na zaburzenia erekcji, dystrybuowanych nielegalnie w sex-shopach i internecie. Podróbki mogą stanowić nawet 62% oferowanych tam produktów.
Joanna Karwat
Konsultacja: prof. Andrzej Borkowski
zaburzenia erekcji, lekarstwa, leki na potencję
fot. Fotolia
Leki na zaburzenia erekcji są bardzo potrzebne. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 1,7 mln polskich mężczyzn. Jest to problem wstydliwy, do którego mężczyźni niechętnie się przyznają. Wizyta u lekarza (internisty, seksuologa lub androloga) i rozmowa na ten temat to często bariery nie do przeskoczenia. Z tego powodu czarny rynek kwitnie, a leki na zaburzenia erekcji stanowią grupę tych najczęściej fałszowanych. 

Leki na erekcję – objawy niepożądane

Podrabiane leki na zaburzenia erekcji mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale również narazić pacjenta na utratą zdrowia lub nawet życia! Wśród niepożądanych objawów zażywania sfałszowanych leków na zaburzenia erekcji wymienia się kołatanie serca, podniesienie lub obniżenie ciśnienia.
– Pacjent naraża się również na ryzyko udaru mózgu – ostrzega prof. Andrzej Borkowski, specjalista urologii.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Fałszywe leki na potencję są niebezpieczne

Sfałszowane leki na zaburzenia erekcji mogą zawierać zanieczyszczenia, substancje gorszej jakości lub substancje czynne, ale w nieodpowiednich proporcjach. Bywa, że zawierają składniki niedopuszczone do sprzedaży, o niezbadanych konsekwencjach dla zdrowia. Ponadto może się zdarzyć, że do wytworzenia podrabianych produktów leczniczych użyto substancji toksycznych, nie nadających się do spożycia przez człowieka. W najlepszym przypadku pacjent połyka tabletkę na erekcję wykonaną z gipsu zafarbowaną na niebiesko, najczęściej barwnikiem do dżinsów. Nie wiadomo, jak podrabiane leki mogą wpłynąć na płodność mężczyzny.
– Na tym polega właśnie całe niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem fałszywek, nie wiemy, co tak naprawdę jest w ich składzie – ostrzega prof. Andrzej Borkowski. – Dlatego należy pamiętać, że leki na zaburzenia erekcji dostępne są tylko na receptę i należy nabywać je w punktach do tego przeznaczonych, czyli w aptekach.

Przeczytaj: Zabójcy twojego libido

Legalne źródło

– Należy pamiętać, że do tej pory nie wprowadzono na rynek skutecznego leku przeciw zaburzeniom erekcji dostępnego bez recepty. Pacjentom mierzącym się z tym problemem, zalecamy wizytę u lekarza, zwłaszcza, że może być to symptom poważniejszych schorzeń – dodaje prof. Borkowski.
Na co zatem zwrócić uwagę?
Leki na zaburzenia erekcji należy kupować wyłącznie z pewnych źródeł, najlepiej w aptece. Bezwzględnie trzeba powstrzymać się od zakupu leków dostępnych na receptę, jeśli sklep internetowy nie wymaga jej okazania. Sygnał ostrzegawczy powinien stanowić brak danych kontaktowych w serwisie, a także dużo niższa cena produktu niż standardowa. Co istotne, podrabiane produkty nie zawierają zazwyczaj ulotki dla pacjenta.

Przeczytaj: Zbyt zmęczeni na seks
 
prof. Andrzej Borkowski
Konsultacja: prof. Andrzej Borkowski

specjalista urologii, Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy