Leki na zapalenie pęcherza moczowego
fot. Fotolia

(Nie)bezpieczne leki na zapalenie pęcherza moczowego

Popularne leki na zapalenie pęcherza, choć są skuteczne, nie zawsze są bezpiecznym rozwiązaniem. Niektóre z nich, jak np. furagina, zakazane są kobietom ciężarnym. Choć są wydawane bez recepty, mogą szkodzić rozwijającemu się płodowi. Zamiast nich warto postawić na naturalne leczenie infekcji bakteryjnej.
Milena Oszczepalińska
Leki na zapalenie pęcherza moczowego
fot. Fotolia
Z problemem zapalenia pęcherza spotyka się wiele kobiet. Szczególnie narażone na infekcje bakteryjne są kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w organizmie. Nie wszystkie popularne leki są wówczas wskazane. Jak leczyć zapalenie pęcherza i czego unikać, jeśli zapalenie przytrafiło się ciężarnej?

Jakie leki stosuje się na zapalenie pęcherza moczowego?

  • Zapalenie pęcherza moczowego leczy się głównie lekami wydawanymi bez recepty, takimi jak Biseptol, Trimesan czy Furagin. Leczenie trwa zwykle około tygodnia i po tym czasie objawy całkowicie znikają.
  • Przy ostrych, przewlekłych zapaleniach konieczne bywa przyjmowanie antybiotyków, np. amoksycyliny.
  • Bardzo dobrym, naturalnym lekarstwem na zakażenia dróg moczowych jest żurawina. Można pić soki lub jeść suszone owoce tego krzewu.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Czy w ciąży można stosować furaginum?

Furaginum to bardzo popularny lek na infekcje bakteryjne w drogach moczowych. Nie jest on jednak polecany kobietom ciężarnym ze względu na fakt, że zawiera nitrofurany, które mogą przedostać się do krwiobiegu dziecka przez łożysko. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży ten lek jest całkowicie zakazany.

Zobacz też: Leki bezpieczne w ciąży

Zioła na zakażenia dróg moczowych

Zamiast leków farmakologicznych można sięgnąć po naturalne sposoby walki z infekcjami bakteryjnymi dróg moczowych w postaci moczopędnych ziół. Trzeba jednak pamiętać, że te zioła dają jedynie doraźną ulgę i nie można stosować ich zamiast konsultacji ze specjalistą. Wśród popularnych ziół pomocnych w walce z zapaleniem pęcherza są:
  • rumianek,
  • dziurawiec,
  • krwawnik,
  • szałwia,
  • majeranek.
Oprócz tego istnieją też inne, domowe sposoby na zapalenie pęcherza, które można wypróbować, by złagodzić ból i pieczenie przed wizytą u lekarza.  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy