Noworodek
fot. Fotolia

Lepsza opieka nad noworodkami w Polsce: dogonimy Europę?

To bardzo dobra wiadomość: w ostatnich latach aż cztery razy zmniejszyła się umieralność noworodków w Polsce. To wynik poprawy opieki medycznej nad kobietą w ciąży i noworodkiem - nie ma wątpliwości prod. Bogdan Wojtyniak.
Katarzyna Pinkosz
Noworodek
fot. Fotolia
Żyjemy krócej niż reszta Europy - szczególnie mężczyźni. W Polsce mężczyzna żyje o ponad 4 lata krócej niż mężczyzna w Europie Zachodniej. To wynik nie tyle gorszej opieki medycznej, ile stylu życia: złych zwyczajów żywieniowych, braku ruchu, palenia papierosów. 
Pocieszać może więc fakt, że zmniejsza się umieralność wśród noworodków. – Od 1989 roku zmniejszyła się ona aż czterokrotnie – mówi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, który przygotował raport "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

Lepsza opieka nad kobietą w ciąży

Zwykle w mediach pojawiają się informacje o złej opiece medycznej i błędach popełnianych w okresie okołoporodowym, w wyniku czego niemowlę umiera.
Czytaj też: Urodziłam na podłodze, między łóżkami

Czytając najnowszy raport na temat zdrowia Polaków, przygotowany przez NIZP-PZH, można mieć jednak powody do optymizmu. Z raportu wynika, że w ostatnich latach zdecydowanie poprawiła się opieka nad noworodkami w Polsce. - Poprawiły się warunki życia, ale zmniejszenie umieralności noworodków to przede wszystkim sukces opieki nad kobietą w ciąży i nad noworodkami - dodaje prof. Wojtyniak.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Co roku w Polsce przeżywa więcej noworodków

Z raportu wynika, że od 2000 roku co roku na każde 10 tys. urodzonych dzieci przeżywa o 3 więcej niż rok wcześniej. To bardzo wymierne liczby: jeśli przyjmiemy, że w 2016 roku w Polsce urodziło się ok. 380 tys. dzieci, to oznacza, że dzięki poprawie opieki medycznej w stosunku do 2015 roku, w 2016 roku uratowało się 114 dzieci! 
- Opieka nad kobietami w ciąży w Polsce jest już dobra, zbliża się do poziomu europejskiego, choć trzeba przyznać, że śmiertelność noworodków nadal jest w Polsce nieco wyższa niż w innych krajach. Jeszcze nadal różnimy się od Europy - ale to jest kwestia mniejszej ilości środków finansowych przeznaczanych na medycynę - dodaje prof. Wojtyniak.

Czytaj też: Czy Polska kocha dzieci? Jak to widzi prof. Alicja Chybicka – ważna osoba w polskiej pediatrii?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy