na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+
fot. Fotolia

Lepsze 500+ w Polsce czy na Litwie? Które wolisz?

Na Litwie od tego roku rodzice dostają pieniądze na dziecko. Program jest wzorowany na polskim 500+, ale wygląda inaczej. Z którego 500 plus wolicie korzystać? Który program sprawi, że urodzi się więcej dzieci?
Katarzyna Pinkosz
na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+
fot. Fotolia
Od stycznia 2018 r. rząd Litwy wprowadził program wypłaty świadczeń dla rodziców. Nie ukrywa, że wzoruje się na polskim programie. Które 500+ jest bardziej korzystne dla rodziców? Które bardziej pomoże rodzicom i dzięki któremu urodzi się więcej dzieci?

500 Plus na Litwie czyli...

Od stycznia 2018 roku na każde dziecko na Litwie będzie wypłacane 30 euro. 30 euro to ok. 132 zł, czyli znacznie mniej niż polskie 500 zł na dziecko, ale okazuje się, że niektórzy rodzice w Polsce bardzo zyskaliby, gdyby w Polsce był program jak na Litwie.
Litewski program jest bardziej zróżnicowany.
  • 30 euro dostaje się na Litwie na każde dziecko, także na pierwsze dziecko – niezależnie od dochodów.
  • Pieniądze są wypłacane do 18. roku życia, a jeśli dziecko się uczy – do ukończenia 21. roku życia.
  • Jeśli w rodzinie jest 3 dzieci - rodzina dostanie więcej pieniędzy: 58,5 euro (czyli ok. 258 zł na dziecko).
  • Jeśli dochody w rodzinie są niskie - na każde dziecko rodzice dostaną również po 58,5 euro (czyli ok. 258 zł na dziecko).
Premier Litwy Saulius Skvernelis zapewnił, że program będzie się rozwiał i kwota na każde dziecko będzie zwiększana co roku – do 100 euro na dziecko (jest to planowane w 2020 roku, czyli już za 2 lata!).
Zobacz także: Wszystko o 500 zł na dziecko
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Komu litewskie 500+ się opłaca

30 czy 58 euro to mniej niż polskie 500 zł na dziecko, ale wielu rodziców na pewno wolałoby litewski program. Na pewno skorzystaliby na nim rodzice z jednym dzieckiem, także matki samotne wychowujące dziecko, których dochód w Polsce jest wyższy niż minimum uprawniające do wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko.
Zyskałaby też w Polsce niemała grupa rodziców, których dzieci skończyły 18 lat, a nadal się uczą – na Litwie pieniądze będą wypłacane do 21. roku życia.
Niemała jest też liczba takich rodzin, w których jedno dziecko ma więcej niż 18 lat, a drugie mniej. Zgodnie z polskim 500 plus taka rodzina jest traktowana jak rodzina z jednym dzieckiem (choć rzadko się zdarza, że dziecko, które ma 18 lat przestaje się uczyć).
W litewskim programie nie ma osób uprzywilejowanych. Promuje rodziny, które mają 3 dzieci oraz wspiera rodziny, które mają najniższe dochody.
W odróżnieniu od polskiego programu 500+ ,litewskie 30 euro Plus jest rzeczywiście Programem +, czyli ma perspektywę rozwoju, bo pieniędzy z roku na rok ma być więcej. Jeśli obietnice litewskiego premiera zostaną spełnione, już za 2 lata na dziecko ma być wypłacane 100 euro, czyli ok. 420 zł – do 21. roku życia (gdy dziecko się uczy).
Innym plusem "litewskiego 500+" jest zgoda przy wprowadzaniu programu (czego zabrakło w Polsce). W litewskim parlamencie 80 posłów było za, zaledwie 1 przeciw (a 15 posłów było nieobecnych). 
Zobacz także: Konkubenci wyłudzają 500 Plus

Więcej dzieci w Polsce czy na Litwie?

Litewski program jest wzorowany na polskim 500+ (zresztą jego inicjatorami była grupa polskich posłów – Akcji Wyborczej Polaków na Litwie). Obydwa programy mają na celu pomoc rodzicom wychowującym dzieci i zachęcenie młodych ludzi do decydowania się na dziecko (oraz na urodzenie większej liczby dzieci).
Który program będzie bardzie efektywny – polskie 500 plus czy litewskie – okaże się po latach.
Zobacz także: Porodówki pękają w szwach. Czy to zasługa 500 plus?
A który program 500+ podoba się Wam bardziej? Który uważacie, że będzie skuteczniejszy? Który bardziej zachęciłby Was do decydowania się na dziecko? Czekamy na komentarze!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy