akcja Lepszy poród
fot. mat. prasowe akcji Lepszy poród

Pierwsze badanie praw rodzących kobiet – wypełnij ankietę

Czy szpitale położnicze przestrzegają praw kobiet rodzących? Ruszyło pierwsze badanie przestrzegania standardów okołoporodowych w ramach akcji Lepszy Poród.
Sylwia Niemczyk
akcja Lepszy poród
fot. mat. prasowe akcji Lepszy poród

13 listopada 2014 roku ruszyło pierwsze w Polsce badanie, które ma sprawdzić, jak często na polskich porodówkach dochodzi do łamania praw rodzących kobiet. Badanie wykaże także, jak wiele z kobiet odebrało swoje porody jako negatywne, traumatyczne doświadczenie.

– Podstawowe badanie obejmuje okres od 2012 roku, w którym w Polsce wprowadzono „Standardy Postępowania Medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej  nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem”. Do tej pory nie było monitorowane czy opisane w dokumencie standardy okołoporodowe są przestrzegane w szpitalach położniczych – mówi inicjatorka akcji, Karolina Piotrowska, psycholog, mama dwóch synów.

Ankietę mogą wypełnić również mamy, których poród odbył się po 2005 roku. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy wprowadzenie dokumentu przyniosło jakieś zmiany.

Ankieta została stworzona w ramach akcji Lepszy Poród, która walczy o godne i pełne szacunku traktowanie kobiet na porodówkach. Akcja ruszyła w październiku i w ciągu zaledwie półtora miesiąca zdobyła wielką popularność i udowodniła, że problem nadużyć wobec rodzących jest bardzo wielki.

Uczestniczki akcji publikują na Facebooku kartki z opisem ich doświadczeń porodowych. Pojawiło się wśród nich wiele opisów przykrego naruszania praw kobiet i poruszających sytuacji, w obec których nie wyciągnięto konsekwencji. W ramach akcji są także zbierane podpisy pod petycją „Stop łamania prawa na porodówkach" . Organizatorki inicjatywy Lepszy Poród postanowiły zbadać jak dużym jest to problemem, żeby uświadomić adresatom petycji i opinii publicznej, że należy pilnie zająć się realnym podwyższeniem w Polsce standardów opieki okołoporodowej.

Żeby wziąć udział w badaniu wystarczy wypełnić anonimową ankietę na stronie internetowej akcji Lepszy poród: www.lepszyporod.pl

Obejrzyj galerię kartek z opisami porodów: Szokujące wyznania mam!

Więcej kartek z opisem doświadczeń kobiet podczas porodu znajdziecie na fanpejdżu Lepszy Poród.

Redakcja poleca: Porodówka: tu są łamane nasze prawa! – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku
O jakie prawa kobiet i dziecka nadal trzeba walczyć? Obejrzyj wypowiedź Joanny Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy