Leśne przedszkole
fot. AdobeStock

Czym są leśne przedszkola i dlaczego ich popularność rośnie?

W Polsce leśne przedszkola to nowość, ale na świecie takie placówki funkcjonują już od lat. Czym różnią się od tradycyjnych przedszkoli?
Milena Oszczepalińska
Leśne przedszkole
fot. AdobeStock
W krajach skandynawskich, a także w Niemczech, Austrii, Czechach czy Szkocji przedszkola leśne funkcjonują od dawna, te najstarsze nawet od kilkudziesięciu lat. Ale nie tylko w Europie prężnie działają. Leśne placówki przedszkolne znane są również w Japonii, a nawet w USA. W Polsce natomiast do niedawna prawie nikt o takich nie słyszał. Teraz jednak zyskują popularność. Co kryje się pod pojęciem leśnego przedszkola i czy warto posłać tam dziecko zamiast do tradycyjnej placówki?

Czym jest leśne przedszkole?

Podstawowa różnica między tego typu przedszkolem a tradycyjną placówką przedszkolną to ilość czasu spędzana na dworze w ciągu dnia. W przedszkolu leśnym aż 80 proc. czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu. Niekoniecznie w lesie, może to być też plaża lub łąka, czyli wszędzie tam, gdzie można poobcować z naturą.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy wybierasz przedszkole dla kilkulatka.

Edukacja przez swobodną zabawę

Edukacja przebiega w zgodzie z naturą i jest dostosowana do możliwości przedszkolaków. Ważnym celem pobytu dziecka w takim przedszkolu jest przeżywanie przygód. Dlatego nie ma tam prawdziwych zabawek, dzieci bawią się tym, co znajdą w lesie lub same stworzą. Mogą też kosztować, jak smakują leśne owoce, dotykać trawy, słuchać dźwięków leśnych zwierząt. Czas spędzany jest na beztroskiej, spontanicznej zabawie, ale w otoczeniu, z którego można się wiele nauczyć.

Zobacz też: Przedszkole wg Marii Montessori

Jak założyć leśne przedszkole?

Dla osób lubiących spędzać czas z dziećmi na świeży powietrzu założenie leśnego przedszkola może być doskonałym pomysłem na biznes. Zainteresowanie tego typu placówkami z roku na rok rośnie, a liczba miejsc w tych istniejących (jest ich na terenie całego kraju około 30) jest ograniczona.

Zobacz też: Czym różni się przedszkole integracyjne od zwykłego?

Aby założyć przedszkole na łonie natury, trzeba przede wszystkim mieć odpowiedni kapitał na start, choćby na zatrudnienie i wyszkolenie kadry, ubezpieczenia, opłacenie mediów. Koszty powinny uwzględniać także materiały edukacyjne czy niezbędny sprzęt turystyczny. Drugim istotnym elementem jest uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń do prowadzenia przedszkola leśnego. W tym celu należy zapoznać się z rozporządzeniem MEN w sprawie innych form wychowania przedszkolnego. Poza tym bardzo ważne jest znalezienie odpowiednich nauczycieli, którzy w możliwie najlepszy sposób będą realizować z dziećmi założenia placówki. [content:0_27232,0_27226,0_26999,0_26982:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy