Odwodnienie u dziecka
fot. AdobeStock

Co grozi dzieciom latem? 3 główne przyczyny wizyt na SOR-ze

Zdaniem lekarzy wiele z tych sytuacji jest efektem zaniedbań dorosłych i można by ich uniknąć.
Dominika Bielas
Odwodnienie u dziecka
fot. AdobeStock
Codziennie na szpitalny oddział ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce), trafia ponad 100 małych pacjentów. Specjaliści podali trzy główne przyczyny wizyt na SOR-ze. Zdaniem lekarzy wielu z tych sytuacji można uniknąć.

Głównie urazy

Około 65 proc. dzieci trafia na odział ratunkowy z różnego rodzaju urazami. Jednak nie chodzi tylko o poważne wypadki komunikacyjne, których latem jest więcej. Gros urazów to złamania i zwichnięcia kończyn, skręcenia stawów, rozbite głowy, które powstały podczas zabawy. Zdaniem specjalistów w wielu przypadkach przyczyną wypadku był niedostateczny nadzór nad małymi dziećmi bawiącymi się na dworze, brak kasków i ochraniaczy podczas jazdy rowerem czy na hulajnodze, dostęp maluchów do niebezpiecznych narzędzi, urządzeń i substancji żrących. Niestety konsekwencje tych zaniedbań rodziców ponoszą dzieci. Specjaliści apelują, by mieć pociechy na oku i przewidywać.

Jako rodzic wiesz najlepiej, że dzieci potrafią mieć naprawdę szalone pomysły. Musisz więc wyprzedzić swojego małego odkrywcę, bo nawet w przydomowym ogrodzie nietrudno o wypadek. Przede wszystkim pamiętaj, że małe dziecko nie powinno zostawać bez opieki. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo dziecka:
 • Pamiętaj, by furtka była stale zamknięta, najlepiej na klucz, by maluch nie mógł sam wyjść na ulicę.
 • Jeśli masz duży ogród, warto pokusić się o ograniczenie pola zabawy małym płotkiem.
 • Zabezpiecz wszelkie narzędzia ogrodnicze. Warto dziecku kupić jego własny zestaw, by nie kusiły go dorosłe sprzęty.
 • Środki chemiczne przechowuj poza zasięgiem dziecka.
 • Jeśli na terenie działki znajduje się zbiornik wodny (studnia, oczko wodne, staw, beczka na deszczówkę, basen) lub właz od szamba bądź ostrożna! Miejsca takie powinny być ogrodzone, ale tak by konstrukcja ogrodzenia nie sprzyjała wspinaczkom.
 • Zadbaj o to, by garaż był zawsze zamknięty, tak by maluch nie mógł się tam samodzielnie dostać. Pamiętaj też, by nie wjeżdżać lub nie wyjeżdżać samochodem, gdy dziecko bawi się swobodnie w ogrodzie.
 • Zwróć uwagę przecinek czy w ogrodzie nie rosną rośliny, które mogą zaszkodzić dziecku po zjedzeniu. Sadząc rośliny ozdobne, często nie mamy świadomości, że są trujące.
 • Zabezpiecz śmieci, tak by dziecko nie mogło dostać się do kubła czy worków.
 • Zwróć uwagę, czy wszystkie źródła prądu elektrycznego są odpowiednio zabezpieczone przed małymi rączkami.
 • Nie koś trawy w obecności dziecka.
 • Zawsze przykrywaj piaskownicę po skończonej zabawie.
 • Naucz dziecko, że na rowerze i hulajnodze jeździ się w kasku.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Uważaj na odwodnienie

Latem dzieci trafiają na odział ratunkowy często także bardzo osłabione z wysoką goraczą. Okazuje się, że drugą po urazach, najczęstszą przyczyną wizyt nieletnich na SOR-ze jest odwodnienie. Maluchy zajęte zabawą zbyt mało piją lub spożywają słodkie napoje i soki. Do tego dochodzi brak odpowiedniego nakrycia głowy. Pojawiają się bóle brzucha, głowy, wymioty. Są płaczliwe, niespokojne, a czasem nadpobudliwe. Niemowlęta mają zapadnięte ciemiączko i nie moczą pieluszek.

Gdy leje się żar z nieba, najlepsza będzie woda niegazowana. Ważne jest także to, by rodzice kontrolowali, ile dziecko wypiło. Przypominaj dziecku, by popijało płyny często, małymi łyczkami. Natomiast niemowlę przystawiaj częściej do piersi.

Nie jedź z kleszczem na SOR

Kolejną przyczyną letnich wizyt na odziale ratunkowym są kleszcze. Pajęczaki te jednak nie są żadnym wskazaniem do wizyty na SOR-ze. Są wręcz przeciwskazaniem, dlatego że czekając na konsultację, zdrowe dziecko z kleszczem styka się z dziećmi z infekcją.  A ze względu na niskie zagrożenie dla dziecka, szybko nie traficie do gabinetu. Dlatego warto sprawdzić, jakie są sposoby na usunięcie nieproszonego gościa w domowych warunkach.

W aptekach są dostępne specjalne przyrządy: próżniowe pompki, lassa, pęsety.


Źródło: PAP [content:0_17801,0_25409,0_4984,0_25535:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy