Leukocyty w moczu u dziecka
fot. AdobeStock

Leukocyty w moczu u dziecka i u niemowlaka

Leukocyty (białe krwinki) w moczu u dziecka i u niemowlaka zawsze budzą niepokój rodziców. Nie zawsze jednak podwyższone leukocyty oznaczają zapalenie pęcherza, nerek czy zakażenie układu moczowego. Leukocyturia może towarzyszyć odwodnieniu lub wyczerpaniu fizycznemu dziecka.
Milena Oszczepalińska
Leukocyty w moczu u dziecka
fot. AdobeStock
Leukocyty w moczu u dziecka nie zawsze muszą oznaczać niczego groźnego. Niewielka ilość białych krwinek w moczu nie powinna budzić niepokoju, natomiast wyraźnie podwyższony ich poziom może świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Wyjaśniamy, jakie są normy i kiedy leukocyty w moczu u dziecka i u niemowlaka wymagają leczenia.

Spis treści:

Leukocyty w moczu u dziecka

Aby zbadać poziom białych krwinek, wykonuje się dziecku badanie ogólne moczu. Normy leukocytów u dzieci są jednak inne niż u dorosłych. U dzieci dopuszczalny i uznawany za prawidłowy poziom leukocytów wynosi do 10 w polu widzenia, podczas gdy u dorosłych normą jest maksymalnie 5 w polu widzenia.

Badanie moczu pozwala też na sprawdzenie:
 • ilości erytrocytów,
 • obecności bakterii i innych mikroorganizmów,
 • obecności glukozy (normalnie nie powinna być ona wydalana z moczem),
 • poziomu pH i stężenia moczu,
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka

Najczęściej podwyższony poziom białych krwinek w moczu dziecka lub niemowlaka, zwany leukocyturią, obserwowany jest przy zakażeniu układu moczowego. W takiej sytuacji trzeba zrobić dziecku USG brzucha, żeby sprawdzić dokładną przyczynę tego stanu i móc wdrożyć odpowiednie leczenie. O zakażeniu układu moczowego mogą świadczyć takie objawy, jak:
 • gorączka,
 • ból brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • nieprzyjemny zapach moczu.

W przypadku, gdy w moczu dziecka wykryte zostaną nie tylko leukocyty w podwyższonej ilości, lecz także bakterie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do:
 • zapalenia cewki moczowej,
 • zakażenia układu moczowego,
 • zapaleniu pęcherza lub
 • zapalenia nerek.

W przypadku gdy w moczu dziecka jest zwiększona liczba białych krwinek, ale bez bakterii, wówczas może to świadczyć o zakażeniu układu moczowego bakteriami atypowymi o nazwach Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum.

Leukocyturia u dzieci nie zawsze musi jednak oznaczać choroby. Bywa, że jest ona oznaką fizycznego przemęczenia lub odwodnienia dziecka. Natomiast zawsze, gdy badanie moczu wykaże obecność leukocytów w moczu powyżej normy, należy udać się z dzieckiem do lekarza, by ocenił on, czy i ewentualnie jakie leczenie należy wdrożyć.

Leukocyty w moczu u niemowlaka

W przypadku najmłodszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia stwierdzenie obecności leukocytów w moczu i innych objawów chorobowych (ZUM) Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej zaleca pozostawienie dziecka w szpitalu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy