leukocyty w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock

Leukocyty w moczu w ciąży – kiedy zacząć się niepokoić

W ciąży trzeba regularnie badać poziom leukocytów w moczu. Zbyt wysoki poziom białych krwinek świadczy o nieprawidłowościach, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
leukocyty w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock
Badanie poziomu leukocytów w moczu w ciąży wykonuje się w ramach badania ogólnego moczu. Przekroczone normy ich ilości najczęściej świadczą o infekcji układu moczowego. Problem ten może pojawić wskutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz. W takiej sytuacji pęcherz może nie opróżniać się całkowicie, a w zalegającym moczu zaczynają namnażać się bakterie.

Normy ilości leukocytów w moczu w ciąży

Za normę uznaje się 1-5 leukocytów w polu widzenia. Niepokój powinien budzić wynik na poziomie powyżej 10 leukocytów w polu widzenia, gdyż może świadczyć o toczącej się infekcji.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Przyczyny zakażenia układu moczowego w ciąży

Podwyższona ilość leukocytów w moczu ciężarnej może świadczyć o:
  • zakażeniu pęcherza moczowego (najczęstsza przyczyna),
  • zakażeniu nerek,
  • białkomoczu,
  • grzybicy pochwy.

Każda z powyższych chorób może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego lekarz z pewnością zaleci badania pozwalające stwierdzić przyczynę zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu.

Zobacz także: Jak odczytywać wyniki badania moczu w ciąży

Jak odróżnić zakażenie pochwy od infekcji układu moczowego

W przypadku grzybicy pochwy, najczęściej pojawiają się serowate upławy, swędzenie i pieczenie zewnętrznych narządów płciowych. Może pojawiać się też ból podczas stosunku.

Zakażeniom układu moczowego może towarzyszyć ból podczas oddawania moczu, ból pleców, gorączka, nudności. Mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach. Najczęściej trzeba wtedy wykonać tzw. posiew, czyli wyhodować w laboratorium bakterię, czy grzyb będący przyczyną infekcji.

Powikłania infekcji układu moczowego w ciąży

Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może "powędrować" w górę układu moczowego i przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może zahamować rozwój płodu lub doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj