leukocyty w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock

Leukocyty w moczu w ciąży - jakie są normy, przyczyny podwyższenia, leczenie

Leukocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na stan zapalny dróg moczowo-płciowych, w tym zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Leukocyturię można wykryć podczas rutynowego badania moczu. Sprawdź normy leukocytów w moczu, przyczyny ich podwyższonego poziomu i sposoby leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
leukocyty w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock
Leukocyty w moczu w ciąży bada się w ramach badania ogólnego moczu. Ich przekroczone normy najczęściej świadczą o infekcji układu moczowego. To dosyć częsta przypadłość przyszłych mam, czemu sprzyja rosnąca macica. Nie można jej jednak bagatelizować - zapalenie układu moczowego w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Spis treści:

Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka

Leukocyty to krwinki białe krwi, a ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami lub bakteriami. Powinny być w moczu w niewielkich ilościach. Jeżeli przekraczają normę, to jest to sygnał, że doszło stanu zapalnego w drogach moczowo - płciowych.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Normy leukocytów w moczu w ciąży

Za normę uznaje się 1-5 leukocytów w polu widzenia. Niepokój powinien budzić wynik na poziomie powyżej 10 leukocytów w polu widzenia, gdyż może świadczyć o toczącej się infekcji. Wynik pomiędzy 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży informuje o ostrym stanie zapalnym.

Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży

Problem podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży może pojawić wskutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz. W takiej sytuacji pęcherz może nie opróżniać się całkowicie, a w zalegającym moczu zaczynają namnażać się bakterie.

Podwyższona ilość leukocytów w moczu ciężarnej może świadczyć o:
Każda z powyższych chorób może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego lekarz z pewnością zaleci badania pozwalające stwierdzić przyczynę zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu.

Leukocyty w moczu w ciąży a zakażenie pęcherza moczowego

Zakażeniom układu moczowego (ZUM) może towarzyszyć:
 • ból podczas oddawania moczu,
 • ból pleców,
 • gorączka,
 • nudności,
 • mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.

Najczęściej trzeba wtedy wykonać tzw. posiew, czyli wyhodować w laboratorium bakterię, czy grzyb będący przyczyną infekcji.

Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może "powędrować" w górę układu moczowego i przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może zahamować rozwój płodu lub doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Leukocyty w moczu w ciąży a grzybica pochwy

To częsta dolegliwość przyszłych mam, gdyż zmiany hormonalne sprawiają, że błony śluzowe są mniej odporne na wynikanie drobnoustrojów. W przypadku grzybicy pochwy najczęściej są to:
 • serowate upławy,
 • swędzenie i pieczenie zewnętrznych narządów płciowych,
 • może pojawiać się też ból podczas stosunku.

Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży?

Podwyższonego poziomu leukocytów w moczu nie można bagatelizować i konieczna jest konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie badania szczegółowego moczu - jego posiewu, celem wyjaśnienia przyczyny zakażenia i w zależności od tego dobierze odpowiednie leczenie. Jeżeli przyczyną stanu zapalnego są bakterie, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków.

Jak zapobiegać podwyższonym leukocytom w moczu w ciąży?

W zapobieganiu obecności leukocytów w moczu w ciąży pomaga:
 • przestrzeganie zasad higieny intymnej - trzeba podmywać się w kierunku od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu,
 • unikanie mocnego tarcia podczas wycierania okolic intymnych,
 • nieodwlekanie oddawania moczu,
 • dbanie o opróżnienie pęcherza po stosunku płciowym.

Wspomagająco warto pić sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błony śluzowej dróg moczowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy