Lewatywa i golenie krocza przed porodem

Czy lewatywa i golenie krocza przed porodem są potrzebne?

Poród często budzi niepokój. Oprócz strachu przed bólem, wiele rodzących obawia się lewatywy czy golenia miejsc intymnych. Czy te zabiegi są obowiązkowe?
Lewatywa i golenie krocza przed porodem

Golenie krocza, lewatywa – tych zabiegów możesz się spodziewać na porodówce. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, te zabiegi nie są obowiązkowe, ale... nadal często się je wykonuje.
 

Golenie krocza przed porodem

Kiedyś golenie krocza było rutynową czynność poprzedzającą poród, dziś w większości szpitali już się tego nie stosuje (choć nadal są takie, gdzie golenie krocza jest czynnością rutynową). W szpitalu, w którym będziesz robić, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie pod tym względem panują zwyczaje.
  • Jak wygląda zabieg golenia krocza. Położna może ogolić jedynie okolicę warg sromowych lub całe krocze. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie włosów w domu, to lepiej wydepiluj je woskiem kilkanaście dni przed porodem. Golenie maszynką, nawet jednorazową, może skończyć się zapaleniem mieszków włosowych (Objawy to zaczerwienienie, swędzenie, ropna wydzielina), co zwiększa ryzyko zakażenia krocza.
  • Po co golić krocze? Tak jest higieniczniej, bo na włosach mogą być bakterie, osadza się krew, czasem mimowolnie oddany podczas porodu stolec. To, że krocze jest wygolone, ułatwia jego obserwowanie – zmiana koloru na jaśniejszy zwiastuje rychłe pęknięcie krocza. By zapobiec samoistnemu pęknięciu, wielu lekarzy wykonuje nacinanie krocza. Skóra pozbawiona owłosienia jest łatwiejsza do dezynfekcji przed nacięciem, a także zszycia i do pielęgnacji już po porodzie.
  • Masz prawo nie zgodzić się na nacięcie krocza. Możesz nie zgodzić się na ten zabieg, jeśli uznasz, że nie jest potrzebny lub gdy np. nie chcesz potem odczuwać nieprzyjemnego swędzenia podczas odrastania włosków.

Zobacz także: Rewolucja na porodówce - nowe prawa mamy i dziecka

 
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Lewatywa przed porodem

Lewatywa, choć nie jest bolesna, to jednak dość nieprzyjemna i wstydliwa. Skurcze jelit często prowokują rozpoczęcie skurczów porodowych – z tego względu lewatywa jest jednym z niefarmakologicznych sposobów wywoływania porodu.
  • Na czym polega lewatywa przed porodem? Zabieg polega na wlaniu przez odbyt do końcowego odcinka jelita grubego wody lub gotowego preparatu rozmiękczającego kał i wywołującego skurcze, dzięki którym kał jest wydalany. Lewatywę może wykonać położna w początkowej fazie porodu. Po chwili od wykonania lewatywy odczujesz potrzebę natychmiastowego oddania stolca.
  • Dlaczego robi się lewatywę przed porodem? Co do zasadności wykonywania lewatywy zdania są podzielone. Zwolennicy lewatywy przypominają, że oczyszczenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego zapobiega mimowolnemu oddaniu stolca podczas akcji porodowej. Komfort psychiczny po zabiegu lewatywy pozwala kobiecie skupić się na samym porodzie. Przeciwnicy lewatywy twierdzą, że łatwiej zapanować nad fizjologią, kiedy akcji porodowej nie poprzedza zabieg rozmiękczania masy kałowej znajdującej się w jelitach.
  • Masz prawo odmówić lewatywy przed porodem. Jeśli np. cierpisz na hemoroidy, boisz się bólu podczas wlewania do odbytu preparatu do lewatywy lub uważasz, że ten zabieg jest poniżający albo niepotrzebny, możesz odmówić jego wykonania.
Zobacz także: Jak uniknąć nacięcia krocza przy porodzie?

Studenci przy porodzie

Kilka godzin porodu prawdopodobnie spędzisz czas wyłącznie z partnerem i od czasu do czasu z położną. Ale kiedy akcja porodowa nabierze tempa, nagle wokół może zrobić się tłoczno.
  • Skąd się biorą studenci i stażyści przy porodzie? Oprócz lekarza w sali porodowej mogą pojawić się studenci medycyny lub stażyści, którzy obserwując poród, będą uczyli się praktyki. Dobrym zwyczajem jest zapytanie rodzącej, czy wyraża zgodę na uczestnictwo stażystów w porodzie, jednak może się zdarzyć, że lekarz nie poinformuje cię o tym. W takiej sytuacji z pewnością pomocny będzie mąż, dlatego m.in. z tego względu przemyślcie sprawę porodu rodzinnego.
  • Czy studenci przy porodzie są potrzebni? Poród z pewnością jest intymną sprawą, jednak z drugiej strony przyszli lekarze muszą oprócz teorii poznać również praktykę porodu. Dla nich narodziny dziecka są lekcją, na której uczą się zajmować rodzącą i noworodkiem.
  • Masz prawo nie zgodzić się na obecność studentów w czasie porodu. Jeśli np. krępujesz się wzroku stażystów lub wolisz te chwile przeżywać w spokojniejszych warunkach, masz prawo nie zgodzić się na obecność podczas porodu studentów i stażystów.
Zobacz także: Poród rodzinny – tak czy nie? Co o tym sądzą ojcowie
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy