dziecko, rysować, leworęczność, kredki
fot. Panthermedia

Jak pomóc leworęcznemu dziecku?

Lewa rączka nie jest gorsza od prawej. Świat urządzono jednak dla praworęcznych, trzeba więc trochę jej pomóc.
dziecko, rysować, leworęczność, kredki
fot. Panthermedia

Leworęczność nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak wciąż niepokoi rodziców. Gdy zauważą, że ich dziecko najchętniej chwyta kredkę lewą rączką, w lewej trzyma szczoteczkę do zębów i  lewą wyciąga, gdy mu chcą coś podać, zaczynają się martwić.

Niepotrzebnie. Lewa ręka nie jest przecież gorsza od prawej.

Sprawdź także: Prawdy i mity na temat leworęczności

Skąd się bierze leworęczność?

Za większą sprawność lewej ręki odpowiada mózg.

Podczas gdy u ludzi praworęcznych bardziej rozwinięta jest lewa półkula mózgu, u leworęcznych jest na odwrót - bardziej rozwinięta jest prawa.  

Prawa półkula zarządza nie tylko lewą ręką, ale też lewym okiem, uchem i nogą. Dlatego nie wolno zmuszać dziecka, by „przeprosiło się” z prawą ręką. Tak silne ingerowanie w pracę mózgu przynosi więcej szkody niz pożytku. Może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, nerwicy i innych problemów.

Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Kiedy można stwierdzić leworęczność?

Gdy dziecko ma  5–6. lat,  można już mieć pewność, czy będzie  prawo- czy leworęczne.

Do tego czasu maluch może jednakowo posługiwać się obiema rękami, np. przy zabawie lub podczas jedzenia.

Ostatecznie sprawa zostaje rozstrzygnięta w wieku 6–7 lat. Dzieci są w tym czasie poddawane badaniom, które w przedszkolach albo w szkolnej zerówce przeprowadzają poradnie pedagogiczno-psychologiczne.

Jak ułatwić życie leworęcznemu dziecku?

Świat jest zdominowany przez ludzi praworęcznych, dlatego pomóż dziecku się w nim odnaleźć.

- Zadbaj o ty, by dziecko nie czuło się gorsze. Jeśli koledzy z przedszkola śmieją się z niego, wytłumacz, że nie ma nic dziwnego w tym, że posługuje się lewą ręką.

- Ćwicz w domu sprawność rączek dziecka. Nie tylko lewej. W ten sposób dziecko uniknie kłopotów z pracami ręcznymi i rysowaniem.

Przeczytaj także: Jak dbać o rozwój manualny dziecka i sprawić, by jego rączki były mu posłuszne?


- Utrwalaj rozpoznawanie kierunków, np. podczas ubierania malca i zabawy. Określenie stron – prawa czy lewa – może na początku sprawiać dzieciom leworęcznym kłopot.

- Ułatw dziecku naukę pisania.  Nasze pismo jest przystosowane dla praworęcznych (piszemy od lewej do prawej). Dziecko powinno siedzieć z lewej strony dwuosobowego stolika - dzięki temu nie będzie zderzać się  łokciem z praworęcznym kolegą.  Jeśli w zeszycie ćwiczeń wzór szlaczków znajduje się tylko po lewej stronie, poproś, by pani dopisywała drugi taki po prawej stronie. Dzięki temu maluch ma wzór do naśladowania zawsze przed oczami i nie musi odrywać ręki podczas pisania

- Kup specjalne przybory dla leworęcznych: długopisy albo nakładki na długopisy, nożyczki z odwrotnie złożonym ostrzem, temperówki (np. na www.leworeczni.pl).

Sprawdź także: Przybory dla leworęcznych

- Naucz dziecko kłaść kartkę lub zeszyt ukośnie na stole – wtedy ma szansę dobrze widzieć, co napisało lub narysowało

- Ustaw lampkę na biurku, tak by światło padało z prawej strony, a jeśli maluch korzysta z twojego biurka (a ty jesteś praworęczna), zainstaluj dodatkowe oświetlenie dla dziecka.


Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy