GRY
 
 

Brzuszek musi leżeć

Wiadomość, że zostaniesz mamą, dodaje ci skrzydeł. Co jednak zrobić, gdy lekarz słowami: „Musi pani leżeć” owe skrzydła podcina? Leżenie w szpitalu w ciąży zagrożonej to stres, jednak możesz go znacznie złagodzić.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
11_trudna-ciaza_tdz_08.jpg
Zalecenie, by dużo odpoczywać lub wręcz leżeć w ciąży możesz dostać z powodu krwawienia i brązowego plamienia w ciąży. W pierwszym trymestrze najczęściej są one spowodowane zbyt niskim poziomem progesteronu (m.in. przygotowuje błonę macicy na przyjęcie zarodka). Albo musisz leżeć, bo łożysko umiejscowił się w dolnej części macicy i zakrywa ujście wewnętrzne szyjki, albo szyjka macicy za wcześnie się skraca i rozwiera.

Odpoczynek w łóżku zalecany jest też, gdy nagle wzrasta ciśnienie w ciąży. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia komplikacji, np. bólem głowy, zahamowaniem wzrostu maleństwa, niedoborem płynu owodniowego. Dla przyszłej mamy nie jest to beztroski odpoczynek, a odliczanie czasu do porodu. Żyjesz w obawie, czy uda się donosić ciążę. Każdy dzień to większa szansa dla dziecka, więc z nadzieją skreślasz w kalendarzu kolejny. Przeleżany.


Czemu, gdy ciąża jest zagrożona, lekarz zaleca taki tryb życia

Leżenie w ciąży ma wiele plusów:
  • poprawia przepływ krwi przez macicę i łożysko,
  • zmniejsza nacisk na szyjkę,
  • usprawnia czynność nerek,
  • obniża ciśnienie krwi.

Ale ostatnio pojawia się coraz więcej głosów kwestionujących łóżko jako panaceum na wszelkie zagrożenia. Bywa zalecane na wyrost. Lekarz wie, że nawet jeśli kobieta powie, że nic w domu nie będzie robić, znajdzie sobie zajęcie, które może jej lub dziecku zaszkodzić: podniesie coś ciężkiego, schyli się nagle.
Redakcja poleca: Ciąża wysokiego ryzyka. Czy jesteś nią zagrożona? Zobacz porady ginekologa
Ciąża wysokiego ryzyka - zobacz co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.


Czy rzeczywiście trzeba aż tak bardzo ograniczyć aktywność

Nie rób nic więcej, niż pozwoli lekarz. Nie słuchaj rad zaprzyjaźnionych kobiet, nie tłumacz sobie, że wstaniesz tylko po to, by zrobić herbatę. Nawet tak niewielka aktywność może mieć fatalne skutki. Są kobiety, którym nie wolno nawet na leżący podnosić głowy!


Trzeba leżeć cały czas

To sprawa indywidualna. Rzadko się zdarza, by już na początku ciąży lekarz decydował, że aż do porodu musisz pozostać w łóżku. Podczas wizyt kontrolnych ustala, co dalej. Jeśli twój stan zdrowia się poprawia, pozwala na niewielką aktywność, np. krótki spacer.


Jaka pozycja jest najlepsza

Staraj się je często zmieniać i przyzwyczaj się raczej do leżenia na lewym boku. Przestrzegaj tego zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży, gdy zwiększa się ryzyko zaburzeń krążenia (może to spowodować nagły spadek ciśnienia, a nawet utratę świadomości). Leżąc, podkurcz nogi, bo w ten sposób oszczędzasz kręgosłup.


Czy można trochę ćwiczyć, wzmacniać mięśnie

Ruszać się trzeba, ale tylko tyle, na ile to możliwe. Jeśli nie musisz ciągle leżeć, przejdź się, a gdy jest ładna pogoda, możesz wyjść na dwór. Ale nawet w łóżku być może wolno ci wykonywać ćwiczenia rozciągające, relaksacyjne, Kegla. Wszystko zależy od twojego stanu zdrowia i wyników badań. Leżąc dłużej niż 2–3 miesiące, możesz mieć potem problem z chodzeniem. Ćwicz regularnie, o ile ci wolno. Wybieraj bezpieczne dyscypliny sportu w ciąży. W ostateczności ruszaj stopami, palcami rąk i nóg, napinaj i rozluźniaj mięśnie łydek, ramion. Taka gimnastyka poprawia krążenie. Świetnie zrobi ci masaż: pleców, barków i unieruchomionych nóg.


Czy wolno wcierać w brzuch krem przeciw rozstępom

Głaskanie i dotykanie brzucha może pobudzać macicę do skurczów. Traktuj więc go ostrożnie i z umiarem. Nie masuj, nie przesadzaj też z wklepywaniem kremów (najlepiej o pozwolenie zapytaj lekarza). Podobnie jest z masowaniem piersi – to też pobudza skurcze. Zakazany jest również seks.


Dlaczego bolą stawy

Problemem może być ból spowodowany przeciążeniem łokcia. Mniej więcej od szóstego miesiąca zaleca się leżenie na lewym boku (taka pozycja zapewnia lepsze dotlenienie i tobie, i dziecku). To znaczy, że cokolwiek chcesz zrobić, musisz unieść się, opierając się na lewym łokciu. Oszczędzaj go, robiąc z poduszek specjalną konstrukcję podpierającą lewy bok. Jeśli łokieć boli, a skóra na nim jest zaczerwieniona, pomoże podkładanie dmuchanego kółeczka i smarowanie łagodzącą maścią.
Doładuj
Przeładuj