kobieta
fot. materiały prasowe

LH i FSH – hormony ważne dla kobiecego cyklu

Progesteron i estrogeny to nie jedyne hormony biorące udział w cyklu kobiecym. Dużą rolę odgrywają też hormony białkowe: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Jak działają?
kobieta
fot. materiały prasowe

FSH  – hormon folikulotropowy

FSH jest wydzielany przez przysadkę, jako reakcja na spadek stężenia estrogenów i progesteronu w drugiej fazie poprzedniego cyklu, w którym nie doszło do zapłodnienia. – Wzrost wydzielania hormonu folikulotropowego jest czynnikiem wyzwalającym wybór i rozwój zdrowej komórki jajowej na początku każdego cyklu – mówi Aleksandra Demiańczyk, biolożka. – Z około 20 pęcherzyków wzrastających wybrany zostaje jeden, a pozostałe zanikają.

Wybrany pęcherzyk ma mniej więcej 5 mm średnicy i wymaga jeszcze około 12 dni stałej stymulacji tego hormonu na rozwój. Kiedy osiąga 20 mm, pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. FSH jest odpowiedzialny zatem za:
  • wzrost i odżywianie komórki jajowej
  • ma także pomniejszy wpływ na błonę śluzową macicy.
Poziom tego hormonu mierzy się w 3–5 dniu cyklu, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

LH – hormon luteinizujący

LH jest wydzielany przed owulacją, gdy w miarę wzrastania pęcherzyka zwiększa się także wydzielanie estrogenów. Gdy hormon luteinizujący osiąga swoją maksymalną wartość, dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową – następuje owulacja. – Hormon luteinizujący występuje bardzo krótko, tuż przed owulacją, i jest odpowiedzialny za uwolnienie pęcherzyka. Bez niego pęcherzyk nie pęknie, chociaż oczywiście zdarza się, że poziom hormonu LH  jest w normie, a pęcherzyk nie pęka np. ze względu na grubą tkankę łączną na jajniku – podkreśla Aleksandra Demiańczyk.  

LH znają kobiety, które starają się o dziecko – testy owulacyjne działają w oparciu o stężenie tego hormonu. – Podczas stosowania urządzenia Baby-Comp wiemy, kiedy następuje owulacja, gdyż komputer cyklu precyzyjnie wskazuje swojej użytkowniczce dni płodne i owulację,  a więc czas, kiedy para ma największe szanse na poczęcie dziecka. Kobiety, które jeszcze nie stosują komputera cyklu, często wspierają się właśnie testami na poziom hormonu luteinizującego, aby rozpoznać moment najwyższej płodności – mówi ekspertka.

Test owulacyjny to nie antykoncepcja

Choć testy są bardzo precyzyjne, nie zapominajmy, że służą one jedynie rozpoznaniu odpowiedniego „piku” hormonu LH, a nie antykoncepcji. – O ile komputer cyklu Baby-Comp czy Lady-Comp doskonale wskazuje dni płodne i niepłodne, i może służyć zarówno parom, które unikają poczęcia, jak i parom, które starają się o dziecko, o tyle testów owulacyjnych nie zaleca się stosować jako metody antykoncepcji, ze względu na wysokie ryzyko – mówi Aleksandra Demiańczyk. – Komputery cyklu mają skuteczność antykoncepcyjną na poziomie 99,36 proc., biorą pod uwagę również czas życia plemników. Natomiast testy owulacyjne sprawdzają jedynie poziom hormonu w moczu, dlatego na tej podstawie nie możemy wyznaczać jednoznacznie dni płodnych, gdyż łatwo o pomyłkę.

ZOBACZ TEŻ: 6 przepisów na dania zwiększające płodność
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy