Czym jest hormon LH i jaki ma wpływ na płodność?

Razem z hormonem FSH ma ogromny wpływ na cykl miesiączkowy i płodność. Dlaczego jeszcze stężenie LH w organizmie osób starających się o dziecko jest ważne?
Martyna Pstrąg
hormon lh a dni płodne
fot. Fotolia

Hormon LH wiąże się pośrednio z dniami płodnymi, bo kończy fazę płodności, powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa i umożliwia owulację, równocześnie zwiększając wydzielanie estrogenów. Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu powoduje, że komórka ziarnista (jajowa) luteinizuje się, czyli przy pomocy ciałka żółtego przekształca w komórkę luteinową (taką, która wytwarza progesteron). 

LH a owulacja

LH to hormon nazywany jest też hormonem luteinizującym lub lutropiną. To hormon gonadtropowy, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową w ostatnich dniach fazy folikularnej cyku miesiączkowego, czyli wydziela się pod koniec dni płodnych. Hormon doprowadza do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, czyli do kolejnej fazy cyklu – owulacji (uwolnienia jajeczka do jajowodu). Wtedy następuje największe stężenie LH w organizmie.

Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Stężenie LH a fazy cyklu miesiączkowego

LH to hormon, który podtrzymuje również wytwarzanie progesteronu i estrogenów przez ciałko żółte. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, w czasie fazy lutealnej, poziom stężenia LH (razem z FSH, czyli hormonem folikulotropowy) w organizmie stopniowo spada. Ciekawostką jest, że poziom LH może mieć różne stężenie nie tylko zależnie od faz cyklu miesiączkowego – jego poziom może się wahać zależnie od wieku i wyrównuje się dopiero po okresie dojrzewania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 
Hormon luteinizujący jest badany przez popularne testy owulacyjne. Na podstawie stężenia LH w organizmie wyznacza się moment owulacji oraz największej płodności, czyli dni płodnych.

Poziom stężenia LH – normy

Poziom LH nie jest stały, zmienia się nie tylko w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego, ale także z wiekiem. Najwyższe stężenie LH powinno być w dniu owulacji, a następnie gwałtownie spadać. Stężenie LH w organizmie jest badane na podstawie jego stężenia we krwi, więc należy wykonać morfologię, najczęściej z żyły łokciowej. Możliwe jest również sprawdzenie poziomu LH z próbki moczu – na takiej podstawie działają testy owulacyjne (badanie poziomu LH z moczu i na tej podstawie wyznaczanie dnia owulacji). Jeśli stale obserwujesz u siebie wysoki poziom LH, może to oznaczać okres menopauzy, bo wysokie stężenie lutropiny wynika z wygasania czynności jajników.
 
Poziom LH zależnie od fazy cyklu miesiączkowego:

  • faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml
  • owulacja 2,3 - 21 mlU/ml 
  • po menopauzie 42 - 188 mlU/ml
  • poziom LH u mężczyzn 1,5 - 9,2 mlU/ml

Lutropina to również najczęściej badany hormon, jeśli dochodzi do problemów z płodnością. Jeśli wykryte zostaje niskie stężenie LH we wczesnej fazie folikularnej (2-5 dzień cyklu), to najczęściej związane jest to z niedoczynnością tarczycy.

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne