Liczby naturalne
fot. Adobe Stock

Liczby naturalne: definicja. Jak się oznacza liczby naturalne?

Co to są liczby naturalne? W skrócie: liczby naturalne to liczby całkowite dodanie. Zgodnie z tą definicją liczby ujemne nie są liczbami naturalnymi. Czy w takim razie zero należy do liczb naturalnych? Wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia i tłumaczymy, jak oznaczać zbiór liczb naturalnych.
Dominika Bielas
Liczby naturalne
fot. Adobe Stock
Liczby naturalne służą do określania liczności (np. dwoje dzieci) i nadawania kolejności (np. drugie dziecko). Są to liczby całkowite dodanie, np.: 1, 2, 3, 4 itd. Zbiór liczb naturalnych jest nieskończony, więc największa liczba naturalna nie istnieje.

Czy zero jest liczbą naturalną?

Zero może być liczbą naturalną, ale nie musi. To, czy zero jest liczbą naturalną, zależy od przyjmowanej definicji. Jest to kwestia umowna, jednak najczęściej zero jest uznawane za liczbę naturalną.

Jak oznacza się liczby naturalne?

Zbiór liczb naturalnych oznaczamy literą N. Liczby naturalne można zatem zapisać w poniższy sposób:
  • N={1,2,3,4,5,6,...};
  • dla zbioru liczb naturalnych dodatnich N+={1,2,3,4,5,6,...};
  • jeśli zakładamy, że zero również jest liczbą naturalną, zbiór oznaczamy: N={0,1,2,3,4,5,6,...}.

Czy liczby ujemne to liczby naturalne?

Liczby naturalne używane są do określania kolejności i ilości, a w świecie rzeczywistym oznacza to rzeczy dodatnie. Liczby naturalne nie mogą więc być liczbami ujemnymi.

Czy ułamki to liczby naturalne?

Ułamki nie są liczbami naturalnymi, jednak wśród ułamków można znaleźć ułamki niewłaściwe, z których można wyciągnąć całość, czyli liczbę naturalną – np. 4/2.

Liczby naturalne a liczby całkowite

Liczby całkowite to zbiór liczb naturalnych oraz ich liczb przeciwnych, czyli ujemnych, oraz zero. Liczby naturalne należą do zbioru liczb całkowitych, a zbiór liczb całkowitych dodatnich to zbiór liczb naturalnych. 

Liczby pierwsze i liczby złożone a liczby naturalne

Liczby pierwsze należą do zbioru liczb naturalnych. Są to wszystkie liczby, które mają dokładnie dwa dzielniki: dzielą się przez jedynkę i przez samą siebie, np. 2,3,5,7,11,13 itd.

Liczby naturalne większe od 1, które nie są liczbami pierwszymi, nazywa się liczbami złożonymi.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy