Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, liczi, alergia na owoce, uczulenie na liczi, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Liczi

Owoc inaczej nazywany śliwką chińską. Można podawać go dzieciom od 4. roku życia. Alergię na liczi może sugerować pokrzywka, świąd, kłopoty z oddychaniem, obrzęk warg i języka. Objawy (nawet te bardziej groźne) mogą pojawić się nie dłużej niż w ciągu godziny po zjedzeniu owocu. Uczulenie na liczi może pojawić się u osób z alergią na pyłek brzozy - objawia się zapaleniem spojówek czy kaszlem. Wspólnym alergenem jest profilina - białko, które znajduje się w liczi w znacznych ilościach.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy