Lista rzeczy do zrobienia w wakacje 2021: 14 szalonych i kreatywnych pomysłów

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje może być naprawdę imponująca. Powinny znaleźć się na niej te aktywności, na które zwykle brakuje wam czasu, jak chociażby budowanie szałasu, leżenie na trawie i patrzenie w chmury czy puszczanie latawca. Sprawdź nasze propozycje szalonych rzeczy do zrobienia w wakacje.

Zobacz inne z serii: letnie zabawy (15)

Wakacje to czas relaksu i dobrej zabawy. Wreszcie możecie pozwolić sobie na te aktywności, na które w codziennej gonitwie nie starcza czasu, a które są bardzo potrzebne do budowania więzi rodzinnych (również z nastolatkami!). Przedstawiamy listę rzeczy do zrobienia w wakacje, dzięki którym tegoroczne lato będzie pełne atrakcji, niezależnie od miejsca wypoczynku. Niech to będzie inspiracją do działania!

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje

Oto 14 pomysłów na spędzanie czasu w tegoroczne wakacje. Te aktywności sprawdzą się świetnie, jeśli chcecie uniknąć nudy w domu. Większość z nich będzie atrakcyjna zarówno dla młodszego dziecka, jak i nastolatka. Choć nie wszystkie wydają się bardzo szalone, zastanówcie się: czy na co dzień odważylibyście się potaplać w błocie, biegać boso po trawie, zbudować szałas...? No właśnie!

Szalone i kreatywne rzeczy do zrobienia w wakacje:
 1. Spędźcie noc pod namiotem
 2. Zbudujcie szałas
 3. Pobiegajcie w deszczu
 4. Pobawcie się w błocie
 5. Poleżcie na trawie
 6. Pomalujcie farbami... bez użycia pędzli!
 7. Pobiegajcie boso
 8. Rozpalcie ognisko
 9. Puśćcie latawiec
 10. Poszukajcie skarbów
 11. Poobserwujcie przyrodę
 12. Posłuchajcie odgłosów przyrody
 13. Urządźcie rodzinny wieczór filmowy
 14. Wybierzcie się do parku rozrywki

1. Spędźcie noc pod namiotem

Wystarczy chociaż jedna noc pod namiotem, a zobaczycie niesamowitą ekscytację w oczach waszych dzieci. Z wakacji pod namiotem, choćby bardzo krótkich, zawsze pozostają piękne wspomnienia. Pamiętajcie jednak o zabraniu ze sobą preparatów na kleszcze!

2. Zbudujcie szałas

Dzieci uwielbiają zbierać patyki. Zobaczycie, jak szybko pójdzie wam budowa szałasu albo bazy wojskowej i ile będzie przy tym wyśmienitej zabawy. To punkt, który koniecznie musicie odhaczyć na waszej tegorocznej liście rzeczy do zrobienia w wakacje.

3. Pobiegajcie w deszczu

To niesamowite doznanie dla dzieci. Choć my, dorośli, nie bardzo przepadamy za tego typu zabawami, dzieci wprost je uwielbiają. Ale w wakacje możemy chyba czasem odpuścić, prawda? A może i wy poczujecie się jak dzieci, wesoło tańcząc i bawiąc się w ciepłym, letnim deszczu?

4. Pobawcie się w błocie

Wystarczy nawet kałuża. A z błota możecie porobić babki albo upichcić obiad na niby. Nie martwcie się, że dzieci się przy tym ubrudzą. Kiedy – jak nie latem i podczas wakacji?

5. Poleżcie na trawie

Możecie się turlać po łące, zrobić zawody, kto pierwszy zbiegnie z pagórka albo zwyczajnie poleżeć na trawie i popatrzeć w niebo. Jedno jest pewne, tego punktu nie może zabraknąć na waszej liście rzeczy do zrobienia w wakacje. Nie wymaga prawie żadnego wysiłku, a sprawi, że dzieci będą zachwycone. Oczywiście możecie też zabrać ze sobą koc, coś do jedzenia i urządzić sobie rodzinny piknik. Nie zapomnijcie o ochronie przeciwsłonecznej – upały mogą być szczególnie groźne dla niemowlaków!

6. Pomalujcie farbami... bez użycia pędzli!

Możecie malować dłońmi na chodniku albo pomalować znalezione wcześniej kamienie. Pozwólcie również dzieciom pomalować twarz, stopy albo całe ręce (oczywiście farbami przeznaczonymi do ciała, bezpiecznymi dla delikatnej skóry małych dzieci). To ogromna frajda!

7. Pobiegajcie boso

Dzieci o tym marzą. Dodatkowo bieganie po trawie na bosaka to dobry sposób na zahartowanie się przed jesienią – znały go już nasze babcie.

8. Rozpalcie ognisko

Współczesne dzieci często nie mają okazji zobaczyć ognia w takim wydaniu, a to wielka szkoda. Upieczcie razem kiełbaski, chleb, ziemniaki i spędźcie czas na długich rozmowach przy płomieniach z ogniska. Jeśli nigdy dotąd nie robiliście tego z dziećmi, w tym roku musicie koniecznie spróbować! Jeśli spędzacie czas z nastolatkami, na waszej liście wakacyjnych atrakcji nie może zabraknąć opowiadania strasznych historii!

9. Puśćcie latawiec

To wakacyjny punkt programu, którego nie można ominąć, ale musicie poczekać na sprzyjający wiatr. Latawiec możecie kupić, ale jeszcze większą frajdą będzie zbudowanie go samodzielnie (sprawdź, jak zrobić latawiec).

10. Poszukajcie skarbów

Narysujcie wcześniej mapę. Jeśli macie więcej dzieci, jedno niech ukryje skarb, a drugie szuka go metodą „ciepło-zimno”. Jeśli macie jedynaka, bawcie się razem z nim. To naprawdę wciąga!

11. Poobserwujcie przyrodę

Pobawcie się w małych naukowców. Obserwowanie roślin i zwierząt przez lupę to dla dzieci niesamowita atrakcja.

12. Posłuchajcie odgłosów przyrody

Nauczcie dzieci wyciszać się i słuchać. Otaczający nas świat to najlepszy początek. Śpiew ptaków jest niezwykle przyjemny dla ucha, relaksuje i odpręża. Wam też się spodoba taki relaks! 

13. Urządźcie rodzinny wieczór filmowy

Wybierzcie jakiś film familijny albo wasz ulubiony film animowany i zróbcie sobie kino w domu. Jeśli macie ogród i projektor, jeszcze lepszym pomysłem będzie przeniesienie wieczoru filmowego na powietrze. Do tego zabierzcie koc do otulenia się, ciepłą herbatę (wieczory nawet latem bywają chłodne) i cieszcie się wspólnym rodzinnym czasem.

14. Wybierzcie się do parku rozrywki

Dzień spędzony w takim miejscu da wam wszystkim tyle wrażeń, że później na pewno nie będziecie mieli problemów z usypianiem maluchów (i siebie!). Możecie wybrać jeden z polskich parków rozrywki, a jeśli macie możliwość wyjazdu trochę dalej, sprawdźcie oferty parków rozrywki w Niemczech
Proponując dzieciom aktywności z naszej listy rzeczy do zrobienia w wakacje, sprawicie im niesamowitą frajdę, a dodatkowo przyczynicie się do rozwoju ich zmysłów. Z kolei dla nastolatków i dorosłych takie aktywności to świetny trening uważności. To bardzo ważne!
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy