liszajec zakaźny
fot. Fotolia

Czy ten pęcherzyk to liszajec?

Liszajec to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dziecko ze zmianami na skórze powinien szybko zobaczyć lekarz, aby zalecić odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak objawia się liszajec pęcherzowy i liszajec zakaźny.
Małgorzata Wódz
liszajec zakaźny
fot. Fotolia
Liszajec to bardzo zaraźliwa i dość częsta choroba skóry, która może pojawić się u dziecka w każdym wieku, nawet u noworodka. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy lub dłoniach. Są spowodowane przez bakterie – gronkowce i paciorkowce – i bardzo łatwo mogą się rozprzestrzeniać, jeśli nie zaczniemy ich leczyć i... nie zadbamy o higienę. W zależności od rodzaju bakterii, które zaatakowały skórę oraz wieku dziecka, wyróżnia się dwie postaci liszajca.

Liszajec pęcherzowy noworodków

To bakteryjne zakażenie skóry wywołane przez gronkowca. Dziecko może zarazić się liszajcem pęcherzowym już podczas pobytu w szpitalu po narodzinach. Do infekcji dochodzi głównie podczas wykonywania szpitalnych zabiegów pielęgnacyjnych. A źródłem zakażenia mogą być brudne ręce (choroba rozprzestrzenia się przez dotyk), publiczny przewijak, na którym znalazły się bakterie, szpitalna pościel. Choć choroba dotyczy najmłodszych dzieci, na szczęście ma łagodny przebieg.
  • Objawy – na skórze noworodka z liszajcem pęcherzowym widoczne są charakterystyczne pęcherzyki, które najpierw wypełnia surowicza treść (przezroczysta), a później surowiczo-ropna. Zmianom skórnym nie towarzyszą inne objawy – dziecko nie ma podwyższonej temperatury ani powiększonych węzłów chłonnych. Pęcherzyki mogą pojawić się w różnych miejscach i utrzymywać się przez kilka dni.
  • Leczenie – polega na stosowaniu na skórę aerozoli i kremów z antybiotykami lub środkami odkażającymi, które przepisze lekarz. Nie ma konieczności podawania innych lekarstw.
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Liszajec zakaźny u dziecka

To choroba, którą mogą wywołać zarówno bakterie gronkowca, jak i paciorkowca. Liszajec zakaźny dość często pojawia się wśród dzieci, ale chorować mogą również dorośli. Zarażeniu sprzyjają urazy skóry, zranienia, ukąszenia owadów oraz zmiany atopowe – gdy skóra swędzi, pod wpływem drapania mogą powstawać ranki, które są wrotami dla bakterii.
  • Objawy – w efekcie infekcji na skórze tworzą się pęcherzyki wypełnione ropą. Gdy pękną, zastępują je miękkie strupki w kolorze miodowym. Skóra wokół nich czasami bywa zaczerwieniona. Zmiany mogą pojawić się na twarzy, okolicach jamy ustnej (zajady), nosa, na płatkach małżowiny usznej, a także między pacami rąk i stóp. Są podobne do opryszczki, z tą różnicą, że zmiany spowodowane liszajcem nie swędzą. Choroba zaczyna się nagle i ma szybki przebieg. Może towarzyszyć jej gorączka.
  • Leczenie – bakteryjne infekcje skóry u dzieci wymagają wizyty u lekarza. Ponieważ liszajec zakaźny może szybko się rozprzestrzenić, dziecko powinno bezzwłocznie otrzymać odpowiednie leczenie. Pęcherzyki zwykle leczy się aerozolami i maściami z antybiotykiem lub środkami odkażającymi. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby wszyscy domownicy powinni pamiętać o starannym myciu rąk ciepłą wodą i mydłem przez około 20–30 sekund (to pozwoli pozbyć się chorobotwórczych bakterii).
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy