Lockdown nie spowodował baby boomu.
fot. Adobe Stock

Dramatyczny spadek populacji w Polsce: rodzi się coraz mniej dzieci!

W Polsce w ciągu ostatniego roku liczba ludności kraju znacznie się zmniejszyła. Z raportu GUS wynika, że urodziło się mniej dzieci, niż w 2019 roku, natomiast bardzo wzrosła umieralność w naszym kraju.
Joanna  Biegaj
Lockdown nie spowodował baby boomu.
fot. Adobe Stock
W 2020 roku populacja Polski zmniejszyła się o 115 tys. ludzi. Z powodu pandemii koronawirusa umiera bardzo wiele osób, jednak przyczyną jest także najmniejsza od 16 lat liczba urodzeń. Przyrost naturalny w Polsce jest ujemny od 2013 roku, jednak 2020 rok był wyjątkowo niekorzystny pod tym względem. Liczba urodzeń była o ok. 122 tys. niższa od liczby zgonów.

Zmniejszyła się liczba ludności kraju

Z raportu GUS wynika, że: „W 2020 roku sytuacja demograficzna Polski kształtowała się pod wpływem epidemii COVID-19. Według wstępnych szacunków liczba ludności kraju zmniejszyła się. Odnotowano mniej niż w 2019 roku urodzeń, znacznie wzrosła natomiast liczba zgonów, co w głównej mierze było następstwem zwiększenia umieralności w ostatnim kwartale roku”.

Z końcem 2020 roku populacja naszego kraju wynosiła 38 mln 268 tys. W porównaniu do roku poprzedniego obniżyła się o ok. 115 tys. osób. Jak wynika z raportu GUS, na każde 10 tys. ludności ubyło ok. 30 osób. Z kolei w 2019 roku było to jedynie 7 osób.

Zmniejszona liczba urodzeń

W 2020 roku zarejestrowano najmniej urodzeń od 2004 roku. Było to 355 tys. żywych urodzeń. W porównaniu do roku 2019 – o 20 tys. mniej.

Jaki wpływ na liczbę urodzeń miała epidemia? W grudniu urodziły się dzieci poczęte już w momencie, gdy na świecie odnotowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. W tym miesiącu urodziło się 25,8 tys. dzieci, czyli o 2,5 tys. mniej niż miało to miejsce w grudniu w roku poprzednim. Ten miesiąc był też najgorszy pod względem urodzeń od 2002 roku.

Współczynnik dzietności

Niska liczba urodzeń sprawia, że nie zostaje zapewniona prosta zastępowalności pokoleń. W 2019 roku współczynnik dzietności wyniósł 1,42. By możliwy był stabilny rozwój demograficzny – wielkość tego współczynnika powinna wynosić 2,10–2,15.

Źródło: money.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy