z ostatniej chwili
fot. mamotoja.pl

Lockdown w kolejnych województwach? Zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dzisiaj (05.03.2021r.) w związku z poważną sytuacją epidemiczną w Polsce zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem spotkania będzie wprowadzenie obostrzeń w kolejnych województwach.
Joanna  Biegaj
z ostatniej chwili
fot. mamotoja.pl
Pełen lockdown powrócił w woj. warmińsko-mazurskim, na dzisiejszym posiedzeniu rządu prawdopodobnie zapadną decyzje związane z restrykcjami w innych obszarach Polski. Takie zakazy mogą zostać wprowadzone między innymi na Pomorzu, gdzie jest coraz więcej zakażeń. Podobna sytuacja jest w woj. lubuskim, na północy Mazowsza oraz na Podkarpaciu.

Ograniczenia dopiero po weekendzie

Rzecznik rządu uspokaja, że niezależnie od tego, jakie zapadną decyzję – wejdą one w życie dopiero po weekendzie: „Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już w piątek będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia”.

„Rozważamy, aby ze względu na to, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych województwach, by przejść docelowo na tygodniowy system raportowania, a nie tak jak do tej pory – dwutygodniowy” - dodał Piotr Müller.

Rzecznik rządu poinformował także, że obostrzenia w poszczególnych regionach prawdopodobnie będą wprowadzane z wyprzedzeniem, by podmioty gospodarcze mogły się do nich odpowiednio przygotować.

Aktualne obostrzenia

Obecne obostrzenia będą obowiązywać do 14 marca. Wyjątkiem jest jedynie woj. warmińsko-mazurskie. Tam od poniedziałku nie działają hotele, galerie handlowe, kina, teatry, baseny, a dzieci uczą się w trybie zdalnym.

W pozostałych województwach ograniczenia są mniej rygorystyczne, ponieważ w ścisłym reżimie sanitarnym działają kina, teatry, filharmonie. Dozwolony jest także sport na świeżym powietrzu oraz korzystanie z basenów i stoków. Otwarte są również hotele, galerie handlowe.

Kiedy ponowne otwarcie gastronomii?

Wielkanoc w tym roku prawdopodobnie będzie podobna do tej z roku 2020. Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że po świętach jednak możliwe jest, że rząd zdecyduje o otworzeniu ogródków kawiarnianych i restauracyjnych. Decyzja będzie zależała od liczby zakażeń i aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Jeżeli do świąt będziemy przestrzegać obostrzeń wprowadzonych przez rząd, a sytuacja nie ulegnie pogorszeniu – możliwe jest poluzowanie restrykcji, jednak ten miesiąc musi być czasem dużej ostrożności. 

Źródło: rmf24.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy