logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, kolorowanki, plastyka, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Logopedyczna lekcja plastyki

Sprawdź, jak ćwiczyć z dzieckiem prawidłową wymowę głosek podczas malowania i lepienia z plasteliny.
logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, kolorowanki, plastyka, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Czy często organizujecie swoim dzieciom domowe lekcje plastyki? Rysowanie, malowanie i lepienie z plasteliny to super zabawa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji umiejętności manualne. Równocześnie jednak to świetna sposobność, by dzieci poćwiczyły prawidłową wymowę głosek, które być może sprawiają im problemy. Wielki potencjał tkwi w nazewnictwie kolorów i narzędzi naszych małych artystów.

Przy problemach z wymową głosek „k” lub „g” wykorzystać możemy następujące słownictwo: kolor granatowy, kanarkowy, niebieski, turkusowy, kredka, mazak, pisak, gumka, cienkopis, kartka.

Znakomitym wstępem do tego typu zabawy poza monitorem komputera może być gra „Kolorowanie kleksami” z działu Kappacyzm I Gammacyzm. Maluchom z pewnością przypadnie do gustu możliwość wybrania czarno-białego szablonu, który kliknięciami na plamy kolorów, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wypełni się soczystymi barwami. Za każdym razem usłyszą też wyraz do powtarzania – „kap”. Zwłaszcza chłopcom powinien spodobać się dobór tematów kolorowanek. Znajdą tu bowiem rakietę kosmiczną, średniowieczne zamczysko z zakutym w zbroję rycerzem lub kołyszący się na falach oceanu okręt i wieloryba. A może smyki nabiorą chęci, by nauczyć się krótkiej wyliczanki, którą słychać na początku gry? Trochę to karkołomne ćwiczenie dykcyjne, ale do odważnych świat należy.

W przypadku seplenienia warto zwrócić uwagę na wyrazy takie jak: pędzel, pisak, mazak, cienkopis, plastelina, niebieski, żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony, brązowy, różowy, beżowy, szary, czarny, seledynowy, szmaragdowy, cielisty.

Gdy zaś dziecku kłopotów nastręcza ładne wybrzmienie „r” poprośmy, by w trakcie zabawy powtarzało: kartka, kolor różowy, pomarańczowy, czerwony, brązowy, szary, granatowy, czarny, szmaragdowy.

logopedia, gry logopedyczne, kolorowanki
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy