wysypka long covid u dzieci
fot. Instagram

Long COVID u dzieci: nietypowe objawy nawet miesiące po zakażeniu. Jak rozpoznać? Zobacz zdjęcia!

Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19, a po zakażeniu koronawirusem cierpi na uciążliwe dolegliwości nawet przez wiele miesięcy. Wśród objawów tzw. long COVID u dzieci wymienia się m.in. różnego rodzaju wysypki, wypryski, zmęczenie, bóle głowy i brzucha, a nawet stany depresyjne. Jak rozpoznać objawy?
Magdalena Drab
wysypka long covid u dzieci
fot. Instagram
Przybywa dzieci chorych na COVID-19. W trzeciej fali pandemii najmłodsi chorują ciężej niż jeszcze kilka miesięcy temu, a groźne objawy utrzymują się u nich tygodniami. Brytyjska organizacja Long Covid Kids dzieli się badaniami na temat powikłań po COVID-19 u dzieci. Niektóre zdjęcia dziecięcych wysypek, krwiaków i spuchniętych kończyn budzą grozę!

Long COVID u dzieci: objawy nawet po wielu miesiącach od zakażenia!

Z powodu nowych mutacji koronawirusa dzieci coraz rzadziej przechodzą zakażenie bezobjawowo lub łagodnie. Częściej też pojawia się u nich zespół PIMS-TS oraz tzw. syndrom long COVID. Objawy mogą występować nawet tygodnie lub miesiące po zakażeniu. I bywają bardzo uciążliwe. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się osłabienie (87 proc.), bóle głowy (78 proc.), bóle brzucha (75 proc.), bóle mięśni i stawów (60 proc.) oraz wysypki (52 proc.) – to dane brytyjskiej organizacji Long Covid Kids uzyskane po badaniu 510 dzieci. Powszechne jest także obniżenie nastroju, apatia i brak energii.

Organizacja dokumentuje objawy long COVID u dzieci, publikując na Instagramie zdjęcia uzyskane od rodziców. Warto przyjrzeć się zwłaszcza wysypkom, które mogą przyjmować przeróżne formy i które łatwo pomylić z oznakami innych chorób. To bardzo nietypowe objawy syndromu pocovidowego.

Jak wygląda long COVID u dzieci? Zdjęcia

 

Wyniki badań i objawy powikłań po COVID-19 u najmłodszych niepokoją, tym bardziej że w Anglii dzieci w wieku 5-12 lat to obecnie grupa, w której notuje się najwyższy przyrost zakażeń koronawirusem (raport „The Real-time Assessment of Community Transmission”). Wielu ekspertów przyczyny tej sytuacji upatruje w ponownym otwarciu szkół.

Źródło: imperial.ac.uk

Zobacz też:
Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy